VOLEI – Divizia A1: La fel ca şi în Cupa României, Explorări trece de Piatra Neamţ

359

Pentru că nemţenii au acceptat să se joace miercuri de la 16.00 în Cupa României, băimărenii au făcut acelaşi lucru la meciul de sâmbătă, din etapa a doua a Diviziei A1 la volei masculin. În Cupă, Explorări s-a impus cu 3-0 la Piatra Neamţ şi s-au calificat în Final Four. Am crezut că lucrurile vor merge mai uşor în Polivalentă noastră, însă n-a fost deloc aşa, dacă este să ne luăm după primul set.

Explorări a fost foarte aproape să piardă primul parţial, care s-a terminat în prelungiri. Am condus pe bucăţi, iar Piatra Neamţ a revenit: 4-1, 5-5, 10-6, 11-12, 15-13, 15-17. Aici s-a cerut time-out şi am reuşit să revenim, fără a ne distanţa. Am avut şansă de set la 24-23, apoi oaspeţii au făcut două puncte şi A. Ionescu a avut şansa închiderii parţialului, dar a atacat afară. S-a mers până la egal 27, după care Mocanu şi Ţuţea au adus punctele necesare câştigătorii primul set, după 29 de minute de joc.

Începem slab setul al doilea: 0-3, 1-4. Egalăm la 4, iar Piatra Neamţ mai conduce o singură dată, 5-6. De la 8-8 facem 4 puncte consecutiv, cu argentinianul Imhoff în mare formă. Construim bine şi nu cedăm prea multe în continuare: 17-10, 19-12, 22-14. Oaspeţii vin de la 24-16 la 24-19, pe serviciul lui Iosif, dar Ţuţea închide setul al doilea: 25-19 (21 de minute).

Al treilea parţial avea să fie şi ultimul. Piatra Neamţ a condus 2-3, dar de aici s-a terminat joaca. Explorări face 7 puncte consecutiv, mai multe direct din serviciu: 9-3. Se ajunge la 12-5 şi oaspeţii revin până la 12-7. Nu s-a mai strâns scorul, Ştiinţa Explorări reuşind un final liniştit: 19-9, 24-11. Se fac schimbări, oaspeţii revin uşor: 24-14. Crişan îl înlocuieşte pe Ţuţea şi tot el face şi ultimul punct al meciului: 25-15 (20 de minute).

• Ştiinţa Explorări Baia Mare – VCM LPS Piatra Neamţ: 3-0 (29-27, 25-19, 25-15)
    Sala Polivalentă „Lascăr Pană”
    Arbitri: Cristian Şanta – Marius Şanta (Cluj Napoca). Observator: A. Pustiu (Braşov)
    Explorări: Mocanu 10p (2 aşi, 3 blocaje), Ţuţea 9p (1 blocaj), Imhoff 20p (2 aşi, 2 blocaje), Răileanu 4p (2 blocaje), Talpă 8p (1 as, 2 blocaje), Dragomir, M. Popovici (libero). Au mai jucat: C. Nagy 10p (3 aşi, 2 blocaje), Butnaru 1p, Crişan 1p. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop
    Piatra Neamţ: Iosif 11p (2 aşi, un blocaj), Şomoi 3p (2 aşi, un blocaj), A. Ionescu 13p (un blocaj), Criste 8p (un as, un blocaj), B. Ionescu (libero), Manchev, Borcoş 6p (un as, 3 blocaje). Au mai jucat: Ciobanu, Preda 1p, Cazacu. Antrenori: Dan Gavril şi Nicolae Buruş.