VOLEI – Divizia 1: Explorări pierde cu Dinamo şi locul 7 s-a dus

279

Sâmbătă după-amiază, Ştiinţa Explorări a întâlnit pe propriul teren pe Dinamo, într-un meci pentru locul 7, ambele echipe având în obiectiv această poziţie. Din păcate, băimărenii au pierdut şi şansele de „a scăpa” de locul 9 sunt valabile doar dacă echipa noastră se va impune în deplasarea de la Unirea Dej.

Ştiinţa Explorări a început meciul fără Vlad Negrean (accidentat la genunchi), locul lui fiind luat în sextetul de bază de Gheorghe Socaciu.
Oaspeţii au început mai bine meciul, după care băimărenii au echilibrat jocul. La scorul de 16-16 a intrat în scena Caio de Pra, serviciile brazilianului punându-i în mare dificultate pe jucătorii de la Explorări, astfel că oaspeţii au facut cinci puncte consecutive, după care au câştigat setul cu 25-20.
Dinamo a dominat şi debutul setului secund, dar gazdele au revenit şi au egalat la 19. În continuare, Fedorenko, cel mai bun jucător al gazdelor, a fost decisiv pentru echipa antrenată de Marius Botea şi Sorin Pop şi Explorări s-a impus cu 25-21.
Setul 3 a fost câştigat de Dinamo cu 25-20, băimărenii având mari probleme la serviciile executate de Kaszap şi de Pra.
În ultimul set intră în teren şi Negrean, dar tot oaspeţii sunt cei care gestionează mai bine situaţia şi îşi adjudecă parţialul 4 cu 25-23.

  • Ştiinţa Explorări – Dinamo: 1-3 (-20, 21, -20, -23)
    Explorări: Râpeanu 2p (un blocaj), Socaciu 3p, Fedorenko 21p (un blocaj), Nagy 9p, Lupu 7p (2 blocaje), Mocanu 8p (un blocaj, un serviciu as), Popovici (libero). Au mai jucat: Ţuţea 2p şi Negrean 4p (un blocaj). Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop.
    Dinamo: Kaszap 6p (2 blocaje, 3 servicii as), de Pra 19p (un blocaj, 4 servicii as), Mureşan 8p (2 blocaje), Şoloc 17p (3 blocaje), Peric 9p (un blocaj), Munoz 19p (un blocaj), Marieş (libero). Antrenori: Daniel Rădulescu şi Ionuţ Harbuz.
    Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploieşti) şi Cornel Gorban (Iaşi). Observator FRV: Angheluş Cotoanţă (Bucureşti).
    Setul I: 2-4, 5-8, 11-12, 14-16, 16-20, 20-25;
    Setul II: 2-4, 7-8, 11-11, 15-16, 20-20, 25-21;
    Setul III: 4-4, 6-8, 10-12, 12-16, 15-20, 20-25;
    Setul IV: 3-4, 4-8, 8-12, 10-16, 20-20, 23-25.

Etapa a 7-a (grupa 7-12):
“U” Cluj Napoca – CSU UV Timişoara: 0-3 (23-25, 20-25, 16-25) – partida s-a jucat la Timişoara
Unirea Dej – CSŞ 2 CNE Baia Mare 3-0 (s-a jucat în data de 7 martie)
Ştiinţa Explorări – Dinamo Bucureşti: 1-3 (20-25, 25-21, 20-25, 23-25)

Clasament
7. Dinamo – 49p (59-51) – 30
8. Unirea Dej – 48p (62-56) – 30
9. Explorări – 42p (52-55) – 29
10. “U” Cluj – 24p (34-71) – 30
11. Timişoara – 12p (18-82) – 31
12. CSŞ 2 CNE – 7p (11-92) – 32

Mai sunt de jucat: Timişoara – Explorări (18 aprilie, 11.00); Dinamo – Unirea Dej (18 aprilie, 16.00); “U” Cluj – Dinamo; Unirea Dej – Explorări (21 aprilie); Explorări – “U” Cluj (28 aprilie, 18.00)

Etapa a 7-a din play-off
ACS VM Zalău – SCMU Craiova: 3-0 (25-23, 25-20, 25-17)
Arcada Galaţi – CSM Bucureşti: 3-0 (25-21, 25-13, 25-23)
LMV Tricolorul Ploieşti – Steaua Bucureşti: 3-2 (26-24, 25-21, 22-25, 23-25, 15-12)

Clasament după 29 de jocuri: 1. Tricolorul – 72p; 2. Arcada Galaţi – 70p; 3. Steaua – 64p; 4. VM Zalău – 55p; 5. Craiova – 47p; 6. CSM Bucureşti – 44p.

Etapa viitoare (17 aprilie): Craiova – Tricolorul (18.00); Steaua – Arcada (20.00, Digi); CSM Bucureşti – VM Zalău (18.00, Digi).

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here