TAEKWON-DO ITF – Cupa României – 37 de medalii pentru CS Dragonul

296

În perioada 23-25 noiembrie, la Deva, s-a desfășurat Cupa României la Taekwon-do I.T.F pentru juniori 3, 2, 1 și seniori, competiție organizată de ACS Red Tigers Călan și FR de Taekwon-do ITF. Au participat 418 sportivi, 37 arbitri de la cele 20 cluburi participante.

A fost cea mai mare competiție de nivel național organizată în România în cadrul FR de Taekwon-do ITF, în ultimii 25 de ani. CS Dragonul a participat cu doi antrenori (Dan Goron 6 dan și Monica Goron 5 dan), cinci arbitri (Remus Catricicău 4 dan, Cosmin Zetea 2 dan, Victor Rohian 2 dan, Dorin Popa 1 dan, Sorin Frixeni 1 gup) și 39 de sportivi. Sportivii băimăreni au cucerit 37 de medalii (15 de aur, 11 de argint și 11 de bronz), locul 2 în clasamentul general pe cluburi seniori, respectiv juniori I.

Informații furnizate de antrenor emerit Dan Goron 6 Dan, președintele clubului.

Rezultatele sportivilor de la CS Dragonul

  • Adriana Balogh (F10) – locul 1 la tull ind. centuri colorate 5-1 gup (-10 ani)
  • Dora Ivasuc – locul 1 tehnici speciale individual juniori I; locul 2 luptă ind. 55 kg; locul 3 tull ind. 2 Dan juniori I
  • Victor Rohian – locul 1 la tull individual 2 dan, juniori I; locul 1 la tehnici speciale ind. juniori I
  • Beatrix Popa – locul 1 la tull individual 3 dan seniori; locul 1 la tehnici speciale seniori; locul 2 luptă ind. seniori 62 kg
  • David Bokor – locul 1 la forță dinanometru – 8 ani
  • Cristian Borlan – locul 1 la luptă individual – 14 ani, 40 kg
  • Robert Bodolay – locul 1la tehnici speciale -10 ani
  • Artur Meizel – locul 1 luptă ind.  seniori, 63 kg
  • Kevin Tunyogi – locul 1 luptă ind. juniori, +75 kg
  • Cosmin Zetea – locul 1 la spargere de forță individual seniori
  • Cristian Popa – locul 1 lupta ind. seniori, 57 kg
  • Remus Catricicău – locul 2 tull individual 4-6 dan, seniori
  • Denis Negrea – locul 2 luptă ind. juniori II, -55 kg
  • Diana Dărăban – locul 2 forță dinamometru, -10 ani
  • Sarah Avram – locul 2 tehnici speciale -10 ani
  • Ioana Bota – locul 2 tull individual centuri colorate seniori
  • Sabin Tatu – locul 2 luptă ind. seniori, 85 kg
  • Andrei Nemeș – locul 2 luptă ind. juniori I, 50 kg
  • Tudor Pop – locul 3 luptă ind. 12 ani, -30 kg; locul 3 tehnici speciale 12 ani
  • Yara Al Omar – locul 3 forță dinamometru juniori III
  • Daria Costin – locul 3 luptă ind. juniori II, 45 kg
  • Denisa Pop – locul 3 tull ind. centuri colorate jun. I
  • Bogdan Gug – locul 3 luptă ind. seniori, 85 kg
  • echipă spargere forță juniori I (Bogdan Marinca, Thomas Maroșan, Dennis Negrea, Andrei Nemeș, Victor Rohian, Kevin Tunyogi) – locul 1
  • echipă luptă seniori (Remus Catricicău, Artur Meizel, Cristian Popa, Bogdan Gug, Sabin Tatu, Cosmin Zetea) – locul 1
  • echipă spargere forță seniori (Remus Catricicău, Sorin Frixeni, Bogdan Gug, Christian Oros, Sabin Tatu, Cosmin Zetea) – locul 2
  • echipă tehnici speciale junioare I (Dora Ivasuc, Iulia Iluț, Denisa Pop) – locul 2
  • echipă tull juniori I (Bogdan Marinca, Rafael Nedila, Dennis Negrea, Andrei Nemeș, Victor Rohian, Kevin Tunyogi) – locul 3
  • echipă tehnici speciale seniori (Bogdan Gug, Cristian Popa, Remus Catricicău, Cosmin Zetea, Sabin Tatu, Artur Meizel) – locul 3
  • echipă spergere forță junioare I (Denis Pop, Roxana Pașca, Bianca Catrișcău, Dora Ivasuc) – locul 3
  • echipă tull juniori II (Andrei Mandrușcă, Rareș Văsuț, Eduard Pop, Tudor Pop, Rafael Nedila) – locul 3

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here