TAEKWON-DO ITF – 38 de medalii obţinute de sportivii de la Ştiinţa Dragonul

560

În perioada 2- 4 martie, la Sala Sporturilor „Lascăr Pană” din Baia Mare s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Taekwon-do ITFpentru juniori 3, 2, 1 şi seniori, competiţie organizată de CS Știința-Dragonul Baia Mare şi R de Taekwon-do ITF, în colaborare cu Primăria Muncipiului Baia Mare și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Maramureș

Au participat 402 sportivi, 48 arbitri şi 47 antrenori de la cele 19 cluburi participante. A fost cea mai mare competiţie de nivel naţional organizată în România în cadrul FRT, în ultimele două decenii. CS Dragonul a sărbătorit în luna februarie 25 de ani de activitate (26.02.1993 – 26.02.2018), un sfert de secol de sport.
Rezultate obţinute de sportivii CS Dragonul: 38 medalii (16 de aur, 10 de argint şi 12 de bronz) obţinute la probe individuale şi pe echipă. Dragonii au ocupat locul 2 în clasamentul general pe cluburi seniori şi locul 3 la juniori.

Rezultate

  • Adriana Balogh – campioana naţională (medalie de aur) – proba de forţă copii feminin – 10 ani; campioană naţională – tull centuri colorate (5-1 gup) – 10 ani
    Beatrix Popa – aur la tehnici speciale individual senioare; aur la luptă individual senioare – 62 kg; aur la tull 3 dan senioare
    Christian Oros – aur la spargere forţă individual juniori 1
    Alex Ivasuc – aur la tehnici speciale individual juniori 1
    Dora Ivasuc – aur la tehnici speciale individual junioare 1
    Artur Meizel – aur la luptă individual seniori – 57 kg
    Balazs Szilagyi – aur la tehnici speciale individual juniori 3 – 12 ani
    Victor Rohian – aur la tull 2 dan juniori 1
    Luptă echipă seniori – aur (Remus Catricicău, Artur Meizel, Cristian Popa, Cosmin Zetea, Răzvan Stoicescu)
    Tehnici speciale echipă juniori 1 – aur (Alex Ivasuc, Victor Rohian, Cristian Iustin, Christian Oros, Darius Gaie, Bogdan Marinca)
    Tehnici speciale echipă senioare – aur (Betarix Popa, Paula Cândea, Ioana Bota, Simona Grad)
    Spargere forţă echipă senioare – aur (Betarix Popa, Paula Cândea, Ioana Bota, Simona Grad)
    Tull echipă junioare 1 – aur (Dora Ivasuc, Anda Tomuţ, Larisa Buda, Denisa Pop, Daria Ponoran, Roxana Paşca)
    Anda Tomuţ – argint la luptă junioare 1 – 60 kg
    Ioana Bota – argint la tull centuri colorate senioare
    Darius Gaie – argint la tull centuri colorate juniori 1
    Cristian Popa – argint la luptă seniori -63 kg
    Paula Cândea – argint la tull 2 dan senioare
    Alexandra Lorena Pop – argint la proba de fortă junioare 3 feminin – 10 ani
    Larisa Buda – argint la proba de forţă junioare 2 feminin – 14 ani; argint la luptă junioare 2 (-14 ani) – 55 kg
    Spargere forţă echipă junioare 1 – argint (Anda Tomuţ, Dora Ivasuc, Roxana Paşca, Simona Grad)
    Spargere forţă echipă seniori – argint (Cosmin Zetea, Remus Catriciăau, Dorin Popa, Sorin Frixeni, Artur Meizel)
    Alex Goron – bronz la spargere forţă individual juniori III – 12 ani
    Larisa Buda – bronz la tehnici speciale individual junioare 2 – 14 ani
    Denisa Pop – bronz la tull centuri colorate junioare 1
    Victor Rohian – bronz la tehnici speciale individual juniori 1
    Răzvan Stoicescu – bronz la luptă seniori – 70 kg
    Bogdan Marinca – bronz la tull centuri colorate 9-6 gup – junori 2 (-14 ani)
    Vanessa Garcia – bronz la luptă -45 kg junioare 1
    Rareş Văsuţ – bronz la tull centuri colorate – 10 ani – juniori 3 (5-1 gup)
    Tull echipă juniori 3 – bronz (Rareş Văsuţ, Edaurd Pop, Andrei Mândruşca, Patrick Szekely, Rareş Pop, Matei Miclean)
    Tehnici speciale echipă junioare 1- bronz (Dora Ivasuc, Larisa Buda, Anda Tomuţ, Daria Ponoran)
    Tull echipă juniori 1 – bronz (Victor Rohian, Cristian Iustin, Alex Ivasuc, Christian Oros, Darius Gaie, Bogdan Marinca)
    Spargere forţă echipă juniori 1 – bronz (Christian Oros, Victor Rohian, Cristian Iustin, Alex Ivasuc, Darius Gaie).
  • Sportivii de la Dragonul sunt antrenaţi de Dan Goron şi Monica Goron.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here