SUPERLIGA DE RUGBY – Steaua și CSM Știința termină la egalitate meciul din etapa a 11-a

182

Derby-ul dintre Steaua și CSM Știința jucat azi în etapa a 11-a a SuperLigii de rugby s-a încheiat nedecis. Băimărenii au ratat victoria, în principal, din cauza celor două cartonașe galbene primite, astfel fiind nevoiți să joace timp de 20 de minute în inferioritate numerică.

Steaua București – CSM Știința Baia Mare 13-13 (3-7)

Steaua București: 15. Ionel Melinte, 14. Robert Neagu, 13. Eduard Bencea, 12. Cristian Bumbac, 11. Alexandru Porojan, 10. Tudor Boghiță, 9. Florin Surugiu, 1. Andrei Florescu, 2. Tudor Butnariu, 3. Nika Pataraya, 4. Bogdan Doroftei, 5 .Andrei Pașalan, 6. Damian Strătilă, 7. Viorel Lucaci-cpt, 8. Eseria Vueti
Rezerve: 16. Cristi Pană, 17. Marius Lungu, 18. Vlad Bădălicescu, 19. Nicolae Nere, 20. Andrei Bucurescu, 21. Julien Bartoli, 22. Daniel Plai, 23. Grigoraș Diaconescu
Antrenori: Dănuț Dumbravă, Marcel Mihalache
CSM Știința Baia Mare: 15. Alexandru Bucur, 14. Sikuea Taliauli, 13. Jgerenaia Khvicha, 12. Ionuț Balaban, 11. Adrian Apostol, 10. Taniela Maravunawasawasa, 9. Bidzina Shamkaradze, 1. Constantin Pristaviță, 2. Ovidiu Cojocaru, 3. Waisea Nailago, 4. Marius Dănilă, 5. Florian Roșu, 6. Andrei Iurea, 7. Jacob Immelman, 8. Cristian Chirică-cpt
Rezerve: 16. Roberto Tejerizo, 17. Mihai Dico, 18. Domițian Mureșan, 19. Dumani Mtya, 20. Helarius Kisting, 21. Dorin Manole, 22. Mihai Lămboiu, 23. Răzvan Ailenei
Antrenori: Mario Alejandro Canale, Paul Rusu

Prima repriză a fost echilibrată, cu o ușoară dominare teritorială a echipei Steaua. Gazdele au avut prima oportunitatea de a marca în min. 5, când Ionel Melinte a ratat o lovitură de pedeapsă de la 25 de metri. Cei care au deschis scorul au fost băimărenii, în minutul 27, prin Constantin Pristăviță, autorul unui eseu transformat de Alexandru Bucur (0-7). Steliștii au redus din handicap prin lovitura de pedeapsă transformată de Melinte, în min. 33 (3-7). În minutul 37 Ovidiu Cojocaru (CSM Știința) a văzut cartonașul galben. Două minute mai târziu Melinte a trimis mingea în bară din lovitură de pedepsă și la pauză tabela de marcaj a indicat scorul de 3-7.

Presiunea exercitată de steliști în debutul părții a doua a meciului este concretizat prin eseul la colț marcat de Bogdan Doroftei, în min. 59, transformarea fiind ratată de Melinte (8-7). Băimărenii revin în avantaj două minute mai târziu, când Dorin Manole transformă o lovitură de pedeapsă (8-10). În min. 68 argentinianul Roberto Tejerizo (Baia Mare) vede și el cartonașul galben, iar steliștii profită de superioritatea numerică avută și înscriu un nou eseu la colț prin Alexandru Porojan, transformarea fiind ratată din nou de Melinte (13-10). Prelungirile partidei îi găsesc pe oaspeți aproape de terenul de țintă al bucureștenilor. Băimărenii obțin o lovitură de pedeapsă la centru, la 10 metri de buturile Stelei, și preferă să o transforme prin Manole (13-13), în loc să o trimită în margine, în speranța unui ipotetic eseu victorios.