RUGBY – Cupa Regelui: CSM Ştiinţa pierde calificarea în finală în ultimele minute

496

Se pare că meciurile dintre CSM Ştiinţa şi Steaua sunt făcute să îşi afle deznodământul la utltimele faze. Cel puţin aşa s-a întâmplat în ultimul timp. Ţinem minte meciurile din campionatul trecut al Superligii, chiar semifinala în care Baia Mare s-a impus la ultima fază.

Astăzi dimineată, CSA Steaua Bucureşti a devenit prima finalista a Cupei Regelui, editia 2018. „Roş-albaştrii” au învins în semifinală pe CSM Ştiinţa Baia Mare, revenind în ultimele minute ale jocului, când erau conduşi 28-25, pentru a se impune cu 32-28. La pauză, scorul a fost favorabil echipei noastre cu 13-12.

Filmul meciului (de pe pagina de fb):
Min 11 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă (3-0)
Min 15 Feofaaki Holoia – este avertizat cu cartonașul galben
Min 16 Damian Strătilă – eseu (3-5)
Min 19 Vlad Bădălicescu – vede cartonașul galben
Min 19 Silviu Suciu – primește cartonaș galben
Min 24 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă (6-5)
Min 29 Viorel Lucaci – eseu (6-10)
Min 30 Tudor Boldor – transformare eseu (6-12)
Min 31 Sikuea Taliauli – vede cartonașul de culoare galbenă
Min 40 Robert Neagu – primește cartonaș galben
Min 40 eseu de penalizare reușit de zimbri băimăreni (13-12)
Min 42 Mihai Lămboiu – eseu 18-12)
Min 43 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (20-12)
Min 47 Ionel Melinte – lovitură de pedeapsă (20-15)
Min 59 Ciprian Lucaci – vede cartonașul roșu
Min 60 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă (23-15)
Min 63 Ionel Melinte – lovitură de penalitate (23-18)
Min 67 Ionuț Balaban – eseu (28-18)
Min 70 Ionel Melinte – eseu (28-23)
Min 71 Daniel Plai – transformare eseu (28-25)
Min 75 Ionel Melinte – eseu (28-30)
Min 76 Daniel Plai – transformare eseu (28-32)

  • CSM Ştiinţa Baia Mare – Steaua Bucureşti: 28-32 (13-12)
    Cluj Napoca, stadionul „Iuliu Haţieganu”
    Arbitri: Vlad Iordăchescu – Cristian Şerban, Mădălin Gârbau (din Bucureşti). Arbitru 4: Calin Cojocnean (Cluj).
    CSM Ştiinţa (antrenori Mario Alejandro Canale şi Paul Rusu): Silviu Suciu, Alexandru Colev, Domiţian Mureşan – Marius Dănilă, Florian Roşu – Feofaaki Holoia, Sean Morrell, Cristi Chirică – Alexandru Ţiglă, Taniela Maravunawasawasa – Taliauli Sikuea, Ionuţ Balaban, Alexandru Bucur, Mihai Lămboiu – Ionuţ Botezatu
    Rezerve: Mihai Dico, Nika Pataraia, Paul Rusu, Vlad Vişan, Bidzina Şamkaradze, Sergiu Lucaciu, Adrian Apostol, Răzvan Ailenei
    Steaua (antrenor Dănuţ Dumbravă): Marius Lungu, Tudor Butnariu, Vlad Bădălicescu – Marcel Rusu, Alexandru Grigore – Kuselo Moyake, Viorel Lucaci, Damian Străţilă – Grigoraş Diaconescu, Tudor Boldor – Ionuţ Dumitru, Dennis Perju, Eduard Bencea, Robert Neagu – Ionel Melinte.
    Rezerve: Nicolae Nere, Andrei Florescu, Bogdan Doroftei, Ciprian Lucaci, Marian Şoană, Julien Bartoli, Daniel Plai, Alexandru Porojan

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here