OBIECTIV ATINS – CS Minaur obține prima victorie în deplasare din 2020, în fața echipei CSM Bacău

548

CSM Bacău a abordat meciul jucat azi în etapa a 18-a a Ligii Zimbrilor după șapte înfrângeri consecutive suferite în campionat, serie negativă „pigmentată” cu o victorie obținută în Cupa României, în deplasare, tocmai în fața echipei CS Minaur (27-26, după executarea aruncărilor de departajare de la 7 metri). Băcăuanii au sperat să-și refacă moralul din nou în fața băimărenilor, dar nu au reușit.

CSM Bacău – CS Minaur Baia Mare 19-23 (7-11)

CSM Bacău: Saldatsenka, Freiwald – Tîrzioru 2/din 4 aruncări, Gal 2/4, Huta 1/2, Bologa 1/2, Cotinghiu, Drăgan 1/3, Sadovyi, Crnoglavac 6/10, Tărîță 2/3, Păunică 1/3, Șoldănescu 3/4, Serhel 3/4 (2 din 7m), Anton 0/1, Dascălu. Antrenor: Adrian Petrea.

Minaur: Ciobanu (a marcat un gol, din poartă în poartă), Țenghea – R. Nagy, T. Botea 1/3, Buzle 3/6, D. Mureșan 1/1, Kotrc 6/6 (2 din 7m), Haiduc 0/1, Coric, Cip 2/3, Bușecan, Csepreghi 3/5 (3 din 7m), Brajovic 2/7 , Vojvodic 3/5 , Cristescu 1/1, Bera. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabău și Răzvan Pop.

Au arbitrat: Bogdan Ștark (București) și Romeo Ștefan (Ploiești).

Aruncări de la 7m: 4-5, transformate 3-5. A ratat: Drăgan.

Minute de eliminare: 8-6

Avertizați de pățania cu CSM Bacău din optimile Cupa României, băimărenii au început în forță meciul și în min. 19 conduceau cu 9-2, după ce gazdele deschiseseră scorul. Aceasta a fost, de altfel, și diferența maximă de scor între cele două formații. Scorul s-a mai stâns până la pauză (11-7 pentru Minaur), dar debutul reprizei a doua a aparținut formației moldovene. Gazdele s-au apropiat amenințător de oaspeți și chiar au reușit să egaleze (13-13, min. 40). Jocul a fost în continuare echilibrat, băimărenii având un avantaj fragil în permanență, până în min. 56 când Minaur s-a desprins la trei goluri (20-17), pentru ca în final să se impună cu 23-19.