NICIO EMOȚIE – Fetele de la CS Minaur au învins clar SCM Craiova și au completat ziua perfectă a handbalului băimărean

287

Zi frumoasă pentru handbalul băimărean, ambele echipe ale clubului CS Minaur reușind să obțină victorii spectaculoase. După succesul băieților în fața Stelei, 31-29 în etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor, a urmat o victorie și mai concludentă a fetelor în fața echipei SCM Craiova, în etapa a 17-a a Ligii Florilor. Atât băieții, cât și fetele de la Minaur, ocupă în acest moment locul 3 în clasament.

CS Minaur – SCM Craiova 25-17 (15-7)

CS Minaur: Măzăreanu (7 intervenții), Enache (3) – Lisewska 7 (2 din 7m)/9 aruncări, Burlachenko 3/4, Seraficeanu 3/6, Cîrstea 3/5, Hotea 3/4, Popa 2 (1 din 7m)/2, Rysankova 1/5, Argyelean 1/1, Szolosi 1/2, Conache 1/1, Tămaș 0/2, Polocoșer 0/2, Shteriova 0/1, Bondar. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

SCM Craiova: Dzhukeva (2), Curmenț (6), Chetraru (4, a apărat 2 de 7m) – Țicu 5 (4 din 7m)/7, Savu 4/8, Zamfir-Burcea 3/8, Colac 2/5, Klocovak 2/4, Tătar 1/2, M. Ion, Nikolic 0/2, Orșivschi 0/1. Antrenori: Bogdan Burcea, Costin Mărculescu și Grigore Albici.

Aruncări de la 7m: 5-4, transformate 3-4. Au ratat: Szolosi și Hotea. Minute de eliminare: 4-6.

Meciul dintre CS Minaur și SCM Craiova a avut statutul de derby doar vreo cinci minute. De la scorul de 3-4 (min. 5) s-a ajuns la 8-4 (min. 17). De aici încolo gazdele au dominat autoritar jocul și diferența de scor a crescut constant, tabela de marcaj arătând la pauză scorul de 15-7.

Jocul s-a mai echilibrat în repriza a doua, în condițiile în care CS Minaur a folosit mult timp rezervele. Duelul dintre antrenorii Costică Buceschi, fost secund al naționalei, și Bogdan Burcea, actualul principal al reprezentativei României, a fost câștigat clar de băimărean. CS Minaur a finalizat mai multe scheme spectaculoase, care au completat spectacolul l-a care au mai contribuit substanțial galeria și ceilalți spectatori prezenți în sală.