Minaur: Țenghea 4 intervenții, Markelau 4 intervenții – Csepreghi 13 (8 din 7m), Cristescu 3, Haiduc 3, Brajovic 3, Popescu 2 (din 7m), Vujadinovic 2, Căbuț 2, T. Marta 1, R. Nagy, T. Botea, D. Mureșan, Y. Pop. Antrenori: Raul Fotonea și Alexandru Sabou.

Suceava: I. Andrei 12 intervenții, Erhan – Târzioru 6, Lakovi 5, Costea 4, Golubovic 3, Ionescu 3, Șoldănescu 3 (2 din 7m), Adomnicăi 2, Ciubotaru 1, M. Sandu 1, Burlacu 1, Baican, Dragnea. Antrenor: Adrian Chiruț.

Aruncări de la 7m: 11-3 (transformate 10-2). Au ratat: Brajovic și Târzioru.

Minute de eliminare: 6-6.

Au arbitrat: Claudiu Belean (Târgu Mureș) și Marcel Sas (Marghita).

CS Minaur este capabilă să-și surprindă în acest sezon negativ suporterii cu fiecare ocazie, indiferent de adversarul pe care îl are în față. Acest lucru a fost confirmat și la meciul pe care l-a jucat azi pe teren propriu în etapa a 2-a a play-out-ului Ligii Zimbrilor.

Meciul cu Suceava a început bine pentru băimăreni, care au condus cu 4-0 (min. 6). Gazdele n-au putut menține ritmul și oaspeții au egalat la 7 (min. 16). A urmat o nouă desprindere a gazdelor, 11-8 (min. 24) și antrenorul oaspeților, Adrian Chiruț, a solicitat primul time-out. A fost o decizie inspirată pentru că sucevenii au înscris de cinci ori consecutiv și scorul a devenit 11-13 (min. 29), patru dintre goluri fiind marcate de Costea pe contraatac. La pauză CSU Suceava a intrat cu avantaj minim, 12-13.

Suporterii băimăreni au început să spere din nou în debutul reprizei secunde când, grație intervențiilor lui Markelau și a jocului ofensiv foarte bun prestat de Albert Cristescu (2 goluri și 2 aruncări de la 7m obținute), Minaur a trecut din nou în avantaj, 19-15 (min. 37). Ulterior diferența a crescut la 5 goluri (22-17, min. 43), dar finalul a fost jenant. Oaspeții au egalat în min. 51 (24-24), după care cele două formații au mers cap la cap. Ionescu este eliminat ușor și sucevenii joacă ultimele două minute în inferioritate numerică. Toate lucrurile păreau că sunt în favoarea băimărenilor, mai ales după ce Tudor Marta marchează in min. 59 și scorul devine 29-28. N-a fost să fie așa, deoarece a fost eliminat și Yuri Pop (Minaur), iar Adomnicăi a egalat cu 30 de secunde înainte de final. Băimărenii au avut la dispoziție o jumătate de minut pentru a marca golul victoriei dar pur și simplu n-au știut ce să facă cu mingea. Cu chiu cu vai au obținut o aruncare de la 9 metri, mingea expediată pe poartă în ultima secundă de Csepreghi fiind respinsă de Iulian Andrei.

“Demisia!” și “Ce-am ajuns!” au fost vorbele auzite în tribună la finalul jocului.

Rezultatele etapei a 2-a (azi, 17 aprilie): Universitatea Cluj – HC Buzău 2012 16-31 (7-16); CSM Bacău – CSM Făgăraș 23-19 (11-8); CS Minaur – CSU Suceava 29-29 (13-14).

6. Universitatea Cluj  0p     (36-63)      -2

La finalul sezonului regulat, cele șase echipe au intrat cu următoarea zestre de puncte în play-out CS Minaur (5p), CSU Suceava (4p), CSM Făgăraș (3p), CSM Bacău (2p), HC Buzău 2012 (1p) și Universitatea Cluj (1p).