LIGA ZIMBRILOR – CS Minaur pierde meciul de la Bacău și primul loc în play-out

356

CS Minaur încheie turul play-out-ului cu o înfrângere în deplasare cu CSM Bacău. Cu această ocazie, băimărenii au pierdut primul loc în a doua grupă valorică a Ligii Zimbrilor și au în continuare emoții, mai mari sau mai mici, cu menținerea în prima divizie.

CSM Bacău – CS Minaur: 32-26 (15-12)

Marcatori: Cotinghiu 6 (1 din 7m), Păunică 7, Păunescu 6, Sadovyi 2, Maksimov 3, Tărîță 5, Serhel 3, Tudorancea 1 / Brajovic 9, T. Botea 5, Popescu 5 (din 7m), Haiduc 5, Cristescu 1, T. Marta 1.

Aruncări de la 7m: 2-5 (transformate 2-5). Minute de eliminare: 10-14 (Sadovyi 2, Păunescu, Maksimov, Serhel / Nagy 2, Brajovic 2, Y. Pop, Popescu).

După înfrângerea de azi, victoria la scor obținută de Minaur în etapa precedentă cu HC Buzău 2012 pare să fie mai mult o întâmplare, facilitată de replica slabă dată de un adversar care nu a venit cu cei mai importanți jucători în Baia Mare. Cei drept, nici în statistica FRH a partidei de azi nu apar cei mai buni handbaliști de la Minaur, Alexandru Csepreghi și Călin Căbuț, deși clubul băimărean nu a anunțat că ar avea vreo problemă.

Prima repriză a meciului de la Bacău a fost controlată de gazde, care au condus tot timpul la o diferență de 1-3 goluri. A fost și o diferență suspect de mare între minutele de eliminare dictate celor două echipe, 2-8. În minutul 14, Robert Nagy, cel mai bun apărător băimărean a primit deja a doua eliminare de 2 minute. Și repriza secundă a fost la discreția gazdelor, care au condus de două ori chiar și la 8 goluri diferență. În partea doua a jocului s-a mai echilibrat balanța minutelor de eliminare.

Rezultatele etapei a 5-a din play-out: CSM Bacău – CS Minaur 32-26 (15-12); HC Buzău 2012 – CSU Suceava 28-20 (11-11); CSM Făgăraș – Universitatea Cluj 29-22 (14-9).