EURO 2019 UNDER 21 – Fabulos: România învinge Anglia cu 4-2 și este aproape de semifinale! Rezultatele și programul competiției

520

Campionatul European de fotbal U21 se desfășoară, în perioada 16-30 iunie, în Italia şi în San Marino. Echipa naţională a României, antrenată de Mirel Rădoi, joacă în grupa C, din care mai fac Anglia, Franţa şi Croaţia.

Tricolorii au învins azi, la Cesena, Anglia cu 4-2 (0-0) după un meci fabulos, decis în mare măsură de Florinel Coman, care l-a înlocuit în repriza a doua pe Andrei Ivan. Excelentă a fost și prestația portarului Ionuț Radu. Tricolorii sunt foarte aproape de semifinale, în timp ce Anglia este eliminată din competiție. Au marcat: Gray 79, Abraham 87 / Pușcaș – pen. 76, I. Hagi 85, Coman 88, 90+3.

După primele zece minute în care România a avut trei mari ocazii de gol prin Ivan, Pușcaș și Hagi, jocul a fost dominat copios de englezi. Ultimul sfert de oră a fost cu adevărat nebun. Coman a obținut în min. 76 un penalty transformat de Pușcaș, dar adversarii au egalat imediat prin Gray. Ianis Hagi a sancționat în min. 85 o eroare a apărării engleze, dar Abraham a egalat din nou foarte rapid. Florinel Coman a parafat victoria tricolorilor prin două goluri marcate în ultimele minute, la primul dintre ele beneficiind și de o mare eroare a portarului Henderson.

Urmează ultimul joc din grupă cu Franța, dar România este foarte aproape de semifinale și de Olimpiada de la Tokyo, deoarece  a acumulat deja 6 puncte și a marcat 8 goluri în două meciuri.

Belgia – Italia (22 iunie, ora 22)

Clasamentul grupei A: 1. Polonia 6p, 2. Italia 3p, 3. Spania 3p, 4. Belgia 0p.

Germania – Serbia 6-1 (3-0)

Clasament: 1. Germania 6p, 2. Danemarca 3p, 3. Austria 3p, 4. Serbia 0p.

Etapa 3

Danemarca – Serbia (23 iunie, ora 22)
Austria – Germania (23 iunie, ora 22)

Grupa C

Etapa 1

România – Croaţia 4-1 (2-1). Au marcat: George Pușcaș (11-penalty), Ianis Hagi (14), Tudor Băluță (66), Adrian Petre (90) / Vlasici (18).
Anglia – Franţa 1-2 (0-0)

Etapa 2

Anglia – România 2-4 (0-0). Au marcat: Gray 79, Abraham 87 / Pușcaș – pen. 76, I. Hagi 85, Coman 88, 90+3

SEMIFINALE

Câştigătoarea Grupei A – locul 2 în Grupa B / C – Câştigătoarea Grupei C (ora 19)
Câştigătoarea Grupei B – locul 2 în Grupa A / Câştigătoarea Grupei C (ora 22)