HANDBAL – Mondiale U20: România s-a calificat în sferturi

118

România s-a calificat în sferturile CM de handbal feminin U20, după ce a trecut clar de Croația, 28-25. În această fază vor întâlni însă Ungaria, țara gazda (s-a jucat aseară).
România n-a convins în faza grupelor, când a pierdut cu Olanda și cu Danemarca, clasânsu-de pe locul al treilea. În optimi am întâlnit Croația, echipă cu care am jucat și în grupa de calificare (33-25 atunci).

Echipa noastră a început foarte hotărâtă meciul, reușind o primă repriză foarte bună, terminată cu opt goluri avans, 18-12. Primele 10 minute din repriza secundă au fost cam în aceeași notă, tricolorele crescând diferența la 7 și 8 goluri. În următoarele zece minute am pierdut foarte mult din avantaj, în min. 48 fiind doar două goluri în plus pentru noi (21-23). Finalul a fost mai bun, portarul Raluca Kelemen s-a descurcat foarte bine. Am urcat avantajul la patru goluri, 28-24 și de aici încolo nu s-a mai putut face nimic, astfel că România a învins Croația cu 28-25.

România: Raluca Kelemen (10 intervenții / 22 aruncări), Daciana Hosu (8/20), Cristina Lung (0/1) – Sorina Tîrcă 8/16 (5/7 din 7m), Alexandra Badea 7/10, Teodora Popescu 4/5, Ana Maria Mihart 3/5, Bianca Marin 2/5, Andreea Tecar 2/4, Raluca Petruș 1/3, Andreea Popa 1/2, Diana Nichitean 0/1, Alexandra Severin, Andrada Berbece, Andreea Stîngă, Alexandra Banciu. Antrenor: Gheorghe Tadici
Croația: Lucija Besen (13/28), Lea Belicev (2/5), Magdalena Ecimovic (3/13) – Katarina Mrazovici 8/10, Katja Mikolici 6/13, Lucija Zeba 5/9, Dora Lukici 3/5, Magdalena Zderici 2/3, Ivona Mrden 1/4. Antrenor: Ivan Jerkovici

România a cucerit două titluri mondiale la această categorie de vârstă, în 1995 și 1999, dar și alte trei medalii de bronz în 1977 (prima ediție), 1997 și 2016. La primul titlu, obținut în Brazilia, au contribuit și antrenorul Ioan Băban și jucătoarele Cristina Mihai și Ildiko Barbu Kerekes (toți din Baia Mare atunci).