HANDBAL – Liga Zimbrilor – Mobilizare exemplară pentru a prinde play-off-ul

293

Vineri seară, de la ora 18.00, Sala Polivalentă va fi gazda partidei dintre CS Minaur și Potaissa Turda, din cadrul etapei a 12-a din Liga Zimbrilor. Se anunță un meci tare, cu două echipe avide de puncte, care sunt sub ceea ce și-au dorit la startul sezonului în ceea ce privește rezultatele.

Turda este pe 6, cu patru puncte mai multe decât Minaur, care este pe locul 8. Baia Mare a pierdut un singur meci acasă (cu Steaua), dar nu se descurcă mai deloc în deplasare. Turda, a avut cam mulți pași greșiți în acest sezon, inclusiv în Europa, unde a fost eliminată de FC Porto în primul tur din Cupa EHF (41-21 și 27-24).

CS Minaur

  • Portari: Adrian Țenghea (11/0), Răzvan Apostu (8/0), Aliaksandr Markelau (7/0)
  • Extremă stânga: Sergiu Makaria (10/8), Predrag Vujadinovic (11/36)
  • Inter stânga: Alexandru Csepreghi (11/89), Tudor Botea (10/11), Benjamin Szabo (6/0)
  • Centru: Andrei Popescu (11/6), Călin Căbuț (11/41), Yuri Pop (11/9)
  • Inter dreapta: Daniel Mureșan (7/6) Vojislav Brajovic (10/34)
  • Extremă dreapta: Georgel Haiduc (11/29), Tudor Marta (10/17)
  • Pivoți: Albert Cristescu (7/8), Robert Nagy (11/11), Leonard Ștefan (11/13)
  • Antrenori: Raul Fotonea și Alexandru Sabou

Potaissa Turda

  • Portari: Ionuț Irimuș, Răzvan Szopka (CSM Făgăraș), Dragoș Fleșer
  • Extreme stânga: Răzvan Pavel, Lucian Ignat
  • Interi stânga: Georgică Cântec, Radu Lazăr, Teodor Pințoiu
  • Centri: Ionuț Rotaru, Marius Szoke, Alexandru Laslo (CSM Oradea), Alexandru Ghivil
  • Interi dreapta: Cristi Ghiță, Roman Zacaciurin
  • Extreme dreapta: Roland Thalmaier, Daniel Pop, Vlad Bulgaria
  • Pivoți: Nenad Savic, Dragoș Iancu, Huba Talaș (Steaua București)
  • Antrenor: Horațiu Gal

Etapa 12

  • SCM Politehnica Timișoara – CSM Focșani: 33-29
  • Dobrogea Sud Constanța – CSM București (joi, 17.30, TVR HD). Arbitri: Robert Harabagiu și Silviu Stănescu (Moreni). Obs. I. Ciobanu (București)
  • CSM Făgăraș – “U” Cluj Napoca (joi, 18,00). Arbitri: Adrian Georgescu – Mihai Moldoveanu (Constanța). Obs. R. Chirvase (București)
  • CS Minaur Baia Mare – Potaissa Turda (vineri, 18.00). Arbitri: Radu Iliescu – Doru Pascu Manea (București). Obs. Vasile Pavel (Buzău)
  • CSU Suceava – CSM Bacău (sâmbătă, 18.00). Arbitri: Marius Ghiorghișor (București) – Maria State (Buzău). Obs. Gheorghe Bejinariu (Pitești)
  • Steaua București – HC Buzău (sâmbătă, 18.00). Arbitri: Bogdan Ciobea (Pitești) – Bogdan Dordea (Sibiu). Obs. V. Sighicea (Râmnicu Vâlcea)
  • Dunărea Călărași – Dinamo București (luni, 17.00, TVR HD). Arbitri: Ionuț Ifrim – Ovidiu Iliesei (Piatra Neamț). Obs. M. Mărgărit (Ploiești)

Clasament

  1. CSM București – 28p (285-226) – 10
  2. Dobrogea – 27p (322-259) – 11
  3. Timișoara – 25p (329-302) – 12
  4. Călărași – 21p (312-281) – 11
  5. Dinamo – 20p (308-270) – 10
  6. Potaissa – 20p (325-298) – 11
  7. Steaua – 20p (302-284) – 11
  8. Minaur – 16p (320-305) – 11
  9. Focșani – 16p (322-311) – 12
  10. CSM Bacău – 9p (286-339) – 11
  11. Suceava – 8p (270-302) – 11
  12. HC Buzău – 6p (257-301) – 11
  13. Făgăraș – 5p (250-299) – 11
  14. “U” Cluj – 0p (265-376) – 11

Etapa viitoare. Luni, 3 decembrie: CSMB – Timișoara (15.30, TVR HD). Miercuri, 5 decembrie: Buzău – Călărași; Focșani – Suceava; “U” Cluj – Steaua; Bacău – Făgăraș; Potaissa – Dobrogea (17.00, TVR 1). Joi, 6 decembrie: Dinamo – CS Minaur (17.00, TVR 1).

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here