HANDBAL – Liga Zimbrilor: Minaur vrea a doua victorie în două zile

217

Sâmbătă seara, echipa masculină a CS Minaur va juca la Făgăraş, în etapa a 7-a din Liga Zimbrilor. Joi seara, echipa antrenată de Raul Fotonea a evoluat la Piteşti, în 16-imile Cupei României, iar de la Piteşti au plecat direct la Făgăraş, pentru a nu mai face o deplasare (meciul de la Piteşti câştigat cu 42-16).

După şase etape, la echipa din Făgăraş s-a înregistrat prima schimbare de antrenor din Liga Zimbrilor, Liviu Andrieş despărţindu-se de CSM. Interimatul este asigurat în acest moment de Eugen Frăţilă. Andrieş a fost antrenorul echipei de handbal CSM Făgăraş timp de doi ani, din noiembrie 2016. Până în acest moment n-a fost adus un antrenor nou, astfel că la meciul cu CS Minaur pe bancă va sta Frăţilă.

CS Minaur
Portari: Adrian Ţenghea (6/0), Răzvan Apostu (4/0), Aliaksandr Markelau (6/0)
Extreme stânga: Sergiu Makaria (5/2), Predrag Vujadinovic (6/22)
Interi stânga: Alexandru Csepreghi (6/51), Tudor Botea (5/3), Benjamin Szabo (3/0)
Centri: Călin Căbuţ (6/23), Andrei Popescu (6/2), Yuri Pop (6/5)
Interi dreapta: Daniel Mureşan (5/3) Vojislav Brajovic (6/21)
Extreme dreapta: Georgel Haiduc (6/15), Tudor Marta (6/12)
Pivoţi: Albert Cristescu (2/3), Robert Nagy (6/7), Leonard Ştefan (6/6), Paul Oargă
Antrenori: Raul Fotonea şi Alexandru Sabou

CSM Făgăraş
Portari: Radu Ivanov, Răzvan Vîlceanu (Poli Timişoara)
Extreme stânga: Andrei Bejinariu, Bogdan Dincă, Alin Câmpan (Minaur Baia Mare)
Interi stânga: Cosmin Capotă, Ciprian Vancea
Centri: Emilian Turcu, Alexandru Popia (Dunărea Călăraşi), Claudiu Mînea
Inter dreapta: Nicolae Ungureanu (HC Vaslui), Marius Bahan
Extreme dreapta: Călin Leordean, Tibi Constantinescu
Pivoţi: Alexandru Dedu, Ştefan Huta

  • Etapa 7
    “U” Cluj Napoca – Dunărea Călăraşi (sâmbătă, 11.00, TVR 2). Arbitri: Daniel Basso – Florin Tofan (Galaţi). Obs. Zamfir Mesaroş (Baia Mare)
    CSM Bacău – HC Buzău (sâmbătă, 17.00). Arbitri: Victor Drăguţ – Marian Drăghici (Focşani). Obs. Ioan Şerbu (Bucureşti)
    CSM Bucureşti – Potaissa Turda (sâmbătă, 17.30, TVR 1). Arbitri: Adrian Georgescu – Mihai Moldoveanu (Constanţa). Obs. Gheorghe Bejinariu (Piteşti)
    CSU din Suceava – Dobrogea Sud Constanţa (sâmbătă, 18.00). Arbitri: Radu Iliescu – Doru Pascu Manea (Bucureşti). Obs. Paul Anton (Iaşi)
    CSM Făgăraş – CS Minaur Baia Mare (sâmbătă, 18.00, sala „Radu Negru”, 18.00). Arbitri: Ionuţ Barbu – Adrian Manafu (Bucureşti). Obs. Octavian Pripas (Rm. Vâlcea)
    CSM Focşani – Dinamo Bucureşti (sâmbătă, 18.30). Arbitri: Claudiu Gorina – Florin Melencu (Craiova). Obs. M. Mărgărit (Ploieşti)
    SCM Politehnica Timişoara – Steaua Bucureşti (duminică, 11.00). Arbitri: Octavian Fânaţă (Arad) – Ştefan Hendrea (Baia Mare). Obs. Gheorghe Năsturel (Reşiţa)

Clasament
1. CSM Bucureşti – 16p (157-129) – 6
2. Potaissa Turda – 13p (188-153) – 6
3. Dinamo Bucureşti – 13p (188-158) – 6
4. CSM Focşani – 13p (171-149) – 6
5. Poli Timişoara – 11p (133-124) – 6
6. Steaua Bucureşti – 10p (159-153) – 6
7. CS Minaur – 9p (176-160) – 6
8. Dunărea Călăraşi – 9p (154-145) – 6
9. Dobrogea Sud – 9p (127-129) – 6
10. CS HC Buzău – 6p (140-155) – 6
11. CSM Făgăraş – 3p (134-162) – 6
12. CSM Bacău – 3p (149-180) – 6
13. CSU Suceava – 2p (138-148) – 6
14. CSU Cluj Napoca – 0p (138-197) – 6

Etapa 8. Sâmbătă, 3 noiembrie: Dinamo – CSM Bucureşti; Timişoara – Suceava; Dobrogea – Făgăraş; CS Minaur – CSU Cluj; Steaua – Potaissa; Călăraşi – Bacău; Buzău – Focşani.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here