HANDBAL – Liga Zimbrilor – Minaur se impune meritat și rămâne în zona play-off

656

Miercuri, de la ora 18.00, vreo 500 de oameni au venit la Polivalenta “Lascăr Pană” pentru meciul dintre CS Minaur și CSU din Suceava, joc din etapa a 6-a a Ligii Zimbrilor. Evident, ziua zimbrilor de miercuri. Jucăm miercuri pentru a putea sta în weekend, a nu avea spectatori. De ce, pentru că se joacă meciuri în cupele europene. Așa, si?

În tribune, un fost mare jucător la Minaur, portarul Mircea Petran, care a și fost premiat în pauza meciului de directorul genertal Ionuț Marta, cu o plachetă.

Am așteptat meciul cu Suceava ca pe unul liniștit, în care Minaur să se impună. Știam că  nu va mai fi încrâncenarea din meciul cu Dobrogea Sud, pentru că fiecare jucător, oricât ar fi de profesionist, lasă ceva de la el când adversarul nu poate prea multe. Suceava este o echipă extrem de arțăgoasă, fără nume importante, care acasă face treabă bună în general. Cel puțin așa s-a întâmplat în acest sezon. A avut o primă repriză slabă, în care poartă n-a prins nimic, și doar superficialitatea jucătorilor băimăreni din finalul primei părți (au intrat la strâmbe, cioace, nu s-au mai apărat cum trebuie) a făcut ca diferența de scor să nu fie undeva pe la 10. Minaur a jucat destul de exact, Țenghea și-a făcut treaba în poartă, iar Csepreghi, Brajovic și, mai ales Nagy, au marcat de unde au dorit. A fost egal până la 5-5 (12), iar apoi s-a mers aproape până la 7-6 (16). Țenghea prinde tot, Minaur înscrie cam tot și se ajunge la 12-6 (21), adică cinci goluri la rând în cinci minute. Mărim diferența până la 16-8 (26), după care vine pauza înainte de vreme, cu doar două goluri marcate de suceveni și un 16-10 la pauză.

Minaur intră slab de tot în partea a doua și în 7 minute se face 18-15. Suceava vine la două goluri în mai multe rânduri, până la 25-23 (47). Au fost momente în care fiecare echipa a dat gol la fiecare atac. Noi am fost subrezi în zona culoarelor 1 și 2, dar Fotonea a găsit o modalitatea mai bună în apărare mai apoi, folosindu-l în extremă pe apărare pe Brajovic și pe Mureșan în intermediar. Cristescu se bate cu apărarea moldovenilor și este eficient, apoi Burlacu ia cartonaș roșu pentru e treia eliminare (au fost 7 în teren, iar dl Chiruț îi poate întreba pe Adomnicăi cum a încercat să-l scoată pe un coechipier din teren). Minaur se duce repede la 4-5 goluri și nu mai are cum avea emoții pe final.

CS Minaur Baia Mare – CSU din Suceava: 32-27 (16-10)

• Sala Polivalentă “Lascăr Pană”; cca 500 spectatori
  • Au arbitrat: Anton Drăgănescu și Adrian Eremia (Târgu Jiu). Obs. Adrian Lupșa (Reșița)
  • Aruncări de la 7m: 2-2 (toate transformate). Minute de eliminare: 6-16 (în min. 50, Burlacu a primit cartonaș roșu pentru trei eliminări)
  • Minaur: Țenghea (14 intervenții), Markelau – Csepreghi 10/14 (2/2 din 7m), Nagy 5/5, Brajovic 5/7, Cristescu 3/4, Marta 2/2, Vujadinovic 2/4, Căbuț 2/4, Mureșan 1/2, Haiduc 1/2, Y. Pop 1/1, Makaria, Botea 0/1, Popescu, L. Ștefan. Antrenori: Raul Fotonea și Alexandru Sabou
  • Suceava: Erhan, Andrei (6 intervenții), Duman (o intervenție) – Tîrzioru 9/13 (1/1 din 7m), Burlacu 4/6, Adomnicăi 4/11, Baican 3/3, Ionescu 2/2, Costea 2/2, Lakovic 2/4 (1/1 din 7m), Siamatas 1/2, Ciubotariu 0/1, Alupoaie, Șoldănescu, Oancea 0/1, Lazurcă. Antrenor: Adrian Chiruț.

Rezultatele înregistrate azi: HC Buzău – CSU Cluj Napoca: 31-21; Steaua București – CSM București: 24-27; Dunărea Călărași – CSM Făgăraș: 31-23; CS Minaur – CSU Suceava: 32-27; Potaissa Turda – CSM Focșani: 32-33. Marți s-a jucat meciul Dinamo București – CSM Bacău: 36-28. Partida Dobrogea Sud Constanța – SCM Politehnica Timișoara se va disputa sambătă, ora 17.30 (TVR 1).

14. CSU Cluj Napoca – 0p (138-197) – 6

Etapa 7. Sâmbătă, 20 octombrie: Bacău – Buzău; CSU Cluj – Călăraşi; Suceava – Dobrogea; Făgăraş – Minaur; Focşani – Dinamo; CSM Bucureşti – Potaissa (17.30, TVR 1). Luni, 22 octombrie: Timişoara – Steaua (18.00, TVR 1)

Nu va luați după site-ul FRH, unde Suceava are un punct și Călărași 11, unde Potaissa – Focșani e 28-31 (a fost 32-33). E fain însă la meciul din etapa trecută dintre Suceava și Călărași, care s-a terminat 20-20. În zona unde e clasamentul, la etapa 5, scorul e 19-33 (acest rezultat este pus în clasament). Dați click pe meci și vedeți că e 20-20, iar la play-to-play e 21-20 pentru Suceava.