HANDBAL – Liga Zimbrilor: Atât s-a putut la Timișoara; stăm încă pe loc de play-off

564

Sâmbătă dimineață, Sala Sporturilor „Constantin Jude” din Timișoara a fost gazda partidei dintre Politehnica și CS Minaur, din runda a cincea a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Echipa nostră a pierdut jocul cu 23-25, dar a jucat destul de bine în fața unei echipe mult mai bine cotate. Au fost însă două momente nefavorabile, pe finalul primei reprize și la mijlocul părții a doua, când bănățenii au făcut diferența.

Csepreghi deschide scorul în primul minut, dar ex-băimăreanul Sadoveac egalează imediat. Minaur se apără bine, apoi Csepreghi și Brajovic fac 1-3 (4). Treaba merge bine, Mureșan este eliminat, însă tot Minaur înscrie prin Vujadinovic, după ce Sadoveac și Marjanovic ratează câte un 7m: 1-4 (9). Câte un gol de căciulă și se face 2-5 (10). Un alt ex-băimărean, Pribanic, reduce din diferență, dar Csepreghi reface distanță: 3-6 (13). Jumătate primei părți ne găsește tot cu trei goluri în avans, iar Haiduc pune „o piatră în plus” pe un contraatac: 4-8 (16). Nu se schimbă prea mult situația, ambele echipe încercând să se apere mai bine: 6-9 (20) – patru din golurile gazdelor fiind marcate de Sadoveac. Pierdem din turație și mai luăm un gol: 7-9 (22). Înscrie Nagy, este eliminat Vujadinovic și primim iar două goluri: 9-10 (25). Câmpan este și el eliminat, iar Csepreghi ratează un 7m. Avantajul omului în plus nu ne folosește la nimic, apoi Nagy este și el eliminat și Timișoara înscrie de două ori: 11-10 (28). Căbuț este și el eliminat și mai primim un gol de la Pribanic: 12-10 (pauză). Minaur a dat în ultimele 7 minute și jumătate la tot ce construise până atunci. N-a mai marcat nimic și a primit cinci goluri.

Partea a doua începe într-o notă de echilibru, ba chiar cu Minaur mai bună și se restabilește egalitatea la 14 (37). Apoi în trei minute luăm trei goluri fără să marcăm, ratăm și un 7m și gazdele se distanțează: 21-16 (50). Vujadinovic reduce din diferență, mai sunt 9 minute și încă mai sperăm la ceva. Ne apărăm bine, apoi Popescu înscrie din 7m: 21-18 (53.02). Fiul antrenorului bănățean, centrul Vuk Milosevic, înscrie și el. Sadoveac înscrie și el și meciul este ca și terminat: 23-18 (54.26). Daniel Mureșan înscrie primul său gol din acest campionat, apoi Milosevic și Vujadinovic fac 24-20 (55.08). Fotonea încearcă varianta cu „șapte în teren”, bun motiv pentru Varo să înscrie din poartă în poartă. Csepreghi reduce din diferență, punctând de două ori, iar Mureșan aduce scorul la 25-23 după ultimul atac. Un meci din care se putea obține (poate) mai mult.

• SCM Poli Timișoara – CS Minaur Baia Mare: 25-23 (12-10)
    Sala „Constantin Jude” din Timișoara; cca 1.000 spectatori
    Arbitri: Cristian Nedelea – Sebastian Mârza (Cluj Napoca). Obs. Ilie Vizitiu (Deva)
    Aruncări de la 7m: 5-3 (transformate: 3-1; au ratat Sadoveac, Marjanovic / Csepreghi, Căbuț). Minute de eliminare: 4-8
    Timișoara: Tcaciuc, Varo (un gol), Kocic – Păiuș, Orbovic 2, Vuk Milosevic 6, Trif, Neamțu, A. Șania, Pribanic 5, Sadoveac 8 (3 din 7m), Marjanovic 2, Irimescu, Furak, Câmpan, Fenici 1. Antrenor: Pero Milosevic
    Minaur: Țenghea, Apostu, Markelau – Nagy 1, Makaria, Popescu 1 (din 7m), Mureșan 2, Y. Pop, Vujadinovic 4, Căbuț, Haiduc 2, Sabo, Marta, Brajovic 4, Csepreghi 8, L. Ștefan 1. Antrenori: Raul Fotonea și Alexandru Sabou

Etapa 5: AHC Dobrogea Sud Constanța – Steaua București: 30-25; CSU Suceava – Dunărea Călărași: 20-20; CSM Făgăraș – HC Buzău: 27-20; CSM Bacău – Potaissa Turda: 30-36; CSM Focșani – CSM București: 23-23; CSU Cluj Napoca – Dinamo București: 28-40; SCM Politehnica Timișoara – CS Minaur Baia Mare: 25-23