HANDBAL – Liga Florilor: La Roman după punct(e) – dacă se poate

542

Joi după-amiază, de la ora 17.00, echipa feminină a CS Minaur va juca în deplasare cu CSM Roman, joc din cadrul etapei a 4-a din Liga Florilor.

CSM Roman ocupă ultima poziție în clasament, însă acest lucru este mai puțin relevant după doar trei etape. Însă, la fel de adevărat este și faptul că se poate scoate ceva în această deplasare. CSM Roman a schimbat între timp antrenorul, locul lui Cornel Bădulescu fiind luat de Dragoș Dobrescu, fost anul trecut, o vreme, la Corona Brașov. Partida de debut a lui Dobrescu la CSM Roman este programata joi, 20 septembrie, de la ora 17.00, și va fi arbitrată de Radu Iliescu și Doru Pascu Manea (București), în timp ce observator din partea FRH va fi chiar șeful arbitrilor, Vasile Pavel (Buzau).

Minaur are 4 puncte, după victoria cu Galați (25-21), egalul de la Brăila (24-24) și înfrângerea de acasă cu Vâlcea (23-25). Roman nu are niciun punct, suferind trei eșecuri (25-30 la Bistrița; 19-19 acasă cu Buzău și 24-32 la Craiova).

Minaur Baia Mare
Portari: Cristina Enache (trei meciuri / 0 goluri), Andreea Năstasă (3/0), Adriana Medvedova (3/0)
Extreme stânga: Petruța Argyelan (2/0), Alexandra Orșivschi (3/7), Oana Cîrstea (3/4)
Interi stânga: Sylwia Lisewska (3/23), Marija Șteriova (3/14)
Centri: Cristina Andrița (3/0), Luciana Popescu (3/0)
Interi dreapta: Andreea Tecar (3/0), Helena Rysankova (3/12)
Extreme dreapta: Sonia Seraficeanu (3/3), Andreea Taivan (3/5), Andreea Lipară (în refacere după operație)
Pivoți: Oana Bondar (3/1), Yaroslava Burlachenko (3/3)
Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu

CSM Roman
Portari: Ana Maria Mârcă Olariu (3/0, venită de la Brașov), Viktoriya Timoșenkova (3/0), Monica Rusu (2/0, Minaur Baia Mare)
Extreme stânga: Elena Carmina Manea (3/9, Rm. Vâlcea), Alina Gheorghe (1/0, Rapid Bucuresti)
Interi stânga: Irina Ivan (3/5, CSM Bistrita), Anca Polocoșer (3/7)
Centri: Daniela Băbeanu, Carmen Stoleru (3/14), Daniela Corban (3/1, Dunărea Brăila), Roxana Ureniuc (3/0)
Inter dreapta: Yulia Havronina (3/0, Toulon), Elena Todor (3/10), Greta Ionela Simion (3/0)
Extreme dreapta: Ana Maria Simion (3/12), Oana Chitacu (3/5)
Pivoți: Raluca Agrigoroaie (3/3), Ionela Simion, Roxana Cîrjan (3/1, Gloria Bistrița)

Urmează o perioadă de pauză, pentru o acțiune a loturilor reprezentative, întrecerea internă urmând să se reia în 7 octombrie.

  • Etapa 4
    Măgura Cisnădie – SCM Craiova (miercuri, 17.30, TVR 1). Arbitri: Marius Ghiorghișor (București) / Marian State (Buzău). Obs. V. Ionescu (București)
    CSM Roman – CS Minaur Baia Mare (joi, 17.00). Arbitri: Radu Iliesci și Doru Manea (București). Obs. Vasile Pavel (Buzău)
    Dunărea Brăila – CSM București (joi, 17.30, TVR 1). Arbitri: Daniel Basso / Florin Tofan (Galați). Obs. Paul Anton (Iași)
    SCM Râmnicu Vâlcea – HC Zalău (joi, 18.00). Arbitri: Anton Drăgănescu / Adrian Eremia (Târgu Jiu). Obs. Gheorghe Năsturel (Reșița)
    CSM Slatina – Gloria Bistrița (joi, 18.00). Arbitri: Dorel Gurbină / Emilian Stanciu (Reșița). Obs. Gheorghe Bejinariu (Pitești)
    Corona Brașov – CSM Galați (joi, 18.00). Arbitri: Marina Agliceriu (Ploiești) / Mirabela Turdean (Tg. Mureș). Obs. V. Sighicea (Rm. Vâlcea)
    CSU Cluj Napoca – SCM Gloria Buzău (joi, 18.00). Arbitri: Bogdan Stark (București) – Romeo Ștefan (Ploiești). Obs. S. Ciurea (Craiova)

Clasament
1. Rm. Vâlcea 9p (76-60) – 3
2. CSM București 9p (74-61) – 3
3. Cisnădie 7p (69-65) – 3
4. SCM Craiova 6p (85-73) – 3
5. Bistrița 6p (78-70) – 3
6. CS Minaur 4p (72-70) – 3
7. Corona 4p (74-74) – 3
8. HC Zalău 4p (68-69) – 3
9. CSM Slatina 4p (64-66) – 3
10. Gloria Buzău 4p (58-67) – 3
11. Dunărea 1p (65-76) – 3
12. CSM Galați 1p (64-75) – 3
13. CSU Cluj 0p (71-78) – 3
14. CSM Roman 0p (67-81) – 3

Etapa 5 (duminică, 7 octombrie): Galați – Dunărea Brăila; CSM București – Rm. Râlcea; Zalău – Roman; Craiova – CSU Cluj; Gloria Buzău – CSM Slatina; Bistrița – Corona; CS Minaur – Cisnădie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here