HANDBAL JUNIORI 3 (TURNEUL FINAL VALOARE) – Fetele de la CSȘ 2 Baia Mare și băieții de la AH Minaur, în semifinale

185

În această săptămână se desfășoară turneele finale Valoare din cadrul campionatului național de handbal rezervat juniorilor 3.

În competiția feminină, care se desfășoară la Moreni, CSȘ 2 Baia Mare a câștigat grupa B, după ce a obținut victorii pe linie: 34-25 (16-16) cu LT “Traian Vuia” Reșița, 40-35 (20-20) cu CS OK Sport Onești și 30-21 (14-11) cu CSȘ Bacău.

Sâmbătă, de la ora 16, fetele antrenate de Simona Maior-Pașca vor juca în semifinale cu CS Sporting Ghimbav. Pentru cel de-al doilea loc în finală se vor duela CSM București și CSȘ Bacău.

În turneul masculin, care se desfășoară în Buzău, Academia de Handbal Minaur (antrenor Claudiu Clonovszki) a juns în penultimul act al competiției, după ca s-a clasat pe locul 2 în grupa B. Băimărenii au învins cu 65-38 (36-19) CS Unirea Sînnicolau Mare, cu 33-31 (21-13) Liceul “Liviu Rebreanu” Turda și au pierdut cu 27-42 (16-21) meciul cu CSU Suceava.

Sâmbătă, de la ora 12.30, AH Minaur va juca în semifinale cu CSM București. În cealaltă semifinală se vor afla față în față CSU Suceava și CSM Bacău.