HANDBAL, JUNIORI 2 – Academia de Handbal Minaur, medalie de bronz la turneul Valoare

279

Sala sporturilor din Târgu Mureș a găzduit turneul final Valoare, al campionatului național de handbal masculin rezervat juniorilor 2. La finalul competiției care se încheie azi, Academia de Handbal Minaur Baia Mare (antrenor Florin Mironescu) s-a clasat pe locul 3. În finala mică, băimărenii au învins CSM Bacău cu 33-28 (13-13).

Turneul Valoare a reunit cele mai bune opt formații din țară, care au fost împărțite în două grupe Academia de Handbal (AH) Minaur, CSM Bacău, LPS Piatra Neamț, AHC Dobrogea Sud Constanța (grupa A), SCM Politehnica Timișoara, CSM București, AHC Potaissa Turda și CSȘ Râmnicu Vâlcea (grupa B).

Cu două victorie și o înfrângere, AH Minaur a câștigat grupa B, fiind urmată în clasament de CSM Bacău. Rezultatele înregistrate de băimăreni în grupă

– Academia de Handbal Minaur – AHC Dobrogea Sud Constanța: 37-25 (15-14). AH Minaur: Denis Popovici, Nazar Papushak – Teodor Buciuman (10 goluri), Erik Pop (7), Emanuel Birtaș (6), Rareș Pop (5), Alexandru Cociotă (2), Andrei Ghibirdic (2), Ovidiu Ardelean (2), David Astalâș (2), Denis Konya (1), Bogdan Paul, Andreas Hauler;

– Academia de Handbal Minaur – CSM Bacău: 32-34 (14-16). AH Minaur: D. Popovici, N. Papushak – T. Buciuman (11 goluri), E. Pop (8), E. Birtaș (5), O. Ardelean (3), Al. Cociotă (2), R. Pop (2), D. Astalâș (1), A. Ghibirdic, D. Konya, A. Hauler;

– Academia de Handbal Minaur – LPS Piatra Neamț: 38-35 (14-11). AH Minaur: D. Popovici, N. Papushak – R. Pop (10 goluri), T. Buciuman (8), E. Pop (8), O. Ardelean (5), E. Birtaș (4), Al. Cociotă (2), D. Astalâș (1), B. Paul, E. Ghibirdic, D. Konya, A. Hauler.

Rezultate înregistrate în grupa B: Politehnica Timișoara – Potaissa Turda 33-31 (17-13); CSM București – CSȘ Râmnicu Vâlcea 46-24 (21-15); Potaissa Turda – CSȘ Râmnicu Vâlcea 39-28 (17-11); Politehnica Timișoara – CSM București 26-26 (15-16); CSȘ Râmnicu Vâlcea – Politehnica Timișoara 24-40 (12-20); CSM București – Potaissa Turda 32-32 (16-17). Politehnica Timișoara și CSM București s-au clasat pe primele două locuri în grupă.

În prima semifinală, Academia de Handbal Minaur a pierdut cu 33-40 (16-23) în fața echipei CSM București. Semifinala a doua a fost câștigată de Politehnica Timișoara, care a învins echipa CSM Bacău cu 38-36 (13-15). Finala CSM București – Politehnica Timișoara se dispută azi, de la ora 12.