HANDBAL – Fetele de la CS Minaur s-au impus la scor în deplasarea de la Odorhei

529

CS Minaur s-a deplasat miercuri la Odorheiu Secuiesc, acolo unde a întâlnit pe ACS din localitate, occpanta ultimului loc din seria B a Diviziei A. Echipa noastră s-a impus cu 35-20 (13-10), după o primă repriză mai slabă, în care s-a jucat cu fetele mai tinere. S-a accelerat după reluare și CS Minaur s-a impus la scor, fără nicio problemă. CS Minaur a fost la Odorhei cu 13 jucătoare. N-au făcut deplasarea Yulia Zaremba (probleme medicale ușoare), Andrada Maior Pașca Preda (însărcinată) și Mariana Mykytei (recuperare).

Jocul a fost echilibrat în primele 10 minute, gazdele reușind să conducă în două rânduri. A fost 4-4 (9), apoi s-a făcut 5-6 (16). În următoarele cinci minute, CS Minaur a marcat de cinci ori consecutiv și am crezut că totul s-a terminat. Gazdele au revenit până la 9-11 (26), iar la cabine s-a intrat cu avantaj de trei goluri în favoarea noastră, scor 10-13. La pauză a intrat în rol și directorul tehnic Ioan Băban, complet nemulțumit de evoluția fetelor noastre în prima parte. Imediat după reluare, CS Minaur înscrie de opt ori consecutiv, duce scorul la 10-21 și din acel moment nu s-a mai pus problema câștigătoarei.

ACS Odorheiu Secuiesc – CS Minaur Baia Mare: 20-35 (10-13)

• Au arbitrat: Marina Agliceriu (Ploiești) și Mirabela Turdean (Târgu Mureș)
  • Aruncări de la 7m: 6-3 (transformate 6-2)
  • Minute de eliminare: 6-14
  • Odorhei: Anna Balint, Claudia Nedelcu – Noemi Balint 5, Erika Lukacs 5, Krisztina Munteanu 3, Andrea Ordog 2, Noemi Cimma 2, Aliz Sandor 1, Anett Andras 1, Helen Miklos, Beata Gereb, Alexandra Bodo Demeter, Boglarka Balint, Nora Maior, Eva Kerekes. Antrenori Zsolt Mester și Marius Marocico
  • CS Minaur: Cristina Enache, Andreea Năstasă, Monica Rusu – Andreea Tecar 7, Andreea Lipară 6, Corina Paula Biriș 4, Cristina Andrița 4, Oana Bondar 4, Yulia Poradnyk 3, Elena Avdekova 3, Alexandru Pricop 2, Petruța Argyelan 2, Adriana Naumenko. Antrenori Simona Maior Pașca și Ioana Marta.

Rezultate etapa 20: CS Mioveni – CSU Oradea: 30-19; SCM Timisoara – FC Argeș: 29-25; ACS Odorheiu Secuiesc – CS Minaur Baia Mare: 20-35; CSU Reșița – CSU de Vest Timișoara: 33-20; Crișul Chișineu-Criș – Olimpic Târgu Mureș: 30-36. Național Râmnicu Vâlcea șI Corona 2 Brașov au stat.