HANDBAL – Cupa EHF – SCM Craiova câștigă în Turcia și este aproape de finală

607

SCM Craiova a obținut o victorie fantastică în meciul tur din semifinalele Cupei EHF la handbal feminin, impunându-se pe terenul turcoaicelor de la Kastamonu, scor 23-22. Conduse la pauză cu 11-16, oltencele antrenate de Bogdan Burcea, Dumitru Berbece și Grigore Albici au revenit entuziasmant și s-au impus cu 23-22, făcând un pas imens spre finala Cupei EHF.

Manșa retur se va disputa la Craiova, pe 14 aprilie, de la ora 18:00. În cealaltă semifinală din Cupa EHF, Viborg a învins-o pe Kristiansand cu 34-31.

Kastamonu a avut un parcurs senzațional până acum în Cupa EHF. Turcoaicele au reușit 9 victorii, un egal și doar două înfrângeri. Una dintre înfrângeri au suferit-o la Zalău, în “sferturi”, 28-29. Apoi însă în Turcia, HC Zalău a pierdut la 3 goluri: 24-27 și a ratat calificarea.

Kastamonu – Anca Rombescu, Ljubica Nenezic – Yana Uskova 8, Kristina Elez 4, Natalia Koțina 3, Serpil Iskenderoglu 2, Zana Maric 2, Anastasia Sinitsina, Yasemin Guller, Andrea Seric 3, Yeliz Yilmaz, Elif Sila Aydin.

Craiova – Florentina Stanciu, Yulia Dumanska, Cristina Lung – Ana Maria Țicu 7, Bobana Klikovac 6, Valentina Ardean Elisei 3, Cristina Florianu 3, Patricia Vizitiu 1, Zeljka Nikolic 2, Nicoleta Tudor, Alexandru Colac, Teodora Popescu, Jelena Trifunovic, Maria Radoi, Carmen Șelaru, Dana Pricopi 2.