HANDBAL – CM tineret: România a pierdut primul meci la Mondiale

330

Naționala feminină de tineret a suferit prima înfrângere la Campionatul Mondial de tineret din Ungaria (sub 20 de ani), după ce a cedat cu 29-27 în fața Olandei, într-un meci din Grupa C. Este prima înfrângere a echipei noastre, după două meciuri „de încălzire”, unde am repurtat două victorii (cu Japonia – chinuit; cu Paraguay – fără probleme).

Echipa condusă de Gheorghe Tadici se îndreaptă către o optime de finală cu Croația sau Suedia, dar victoria cu Angola din ultima etapă devine obligatorie.
Tricolorele au început mai timid jocul, astfel că în minutul 13 erau deja conduse cu 6-3. |ncet încet am revenit în joc și am restabilit egalitate în min. 21, 9-9. Am continuat jocul bun, iar la pauză am intrat cu avantaj de două goluri, 14-12. În partea secundă, România a continuat să dețină controlul până în minutul 50, când Olanda a egalat la 22-22. Băimăreanca Andreea Tecar a marcat pentru 23-22, iar mai apoi Olanda a marcat de trei ori: 25-23. În ultimele 6 minute, adversarele au gestionat mai bine momentele importante și s-au impus cu 29-27, reușind să aibă de două ori și trei goluri diferență.
România și-a redus șansele de a câștiga grupa, dar nimic nu este încă decis. În ultinele două etape se mai joacă România – Danemarca (sâmbata) și Olanda – Danemarca (duminică).

Andreea Tecar, jucătoare legitimată la CS Minaur, a evoluat în primul meci, cu Japonia, 36 de minute (fără gol – a făcut mai mult faza de apărare), în al doilea meci, cu Paraguay, a stat aproape 56 de minute în teren (7 goluri din 8 aruncări), pentru ca la meciul cu Olanda, în cele 18 minute jucate, să înscrie de două ori din patru aruncări.

România – Olanda: 27-29 (14-12)
România: Daciana Hosu (3 intervenții / 9 aruncări), Ioana Kelemen (12/33), Cristina Lung (0/2) – Alexandra Severin, Andrada Berbece, Alexandra Badea 1/4, Andreea Stîngă, Sorina Tîrcă 9/13 (3 din 7m), Ana Maria Mihart 2/2, Teodora Popescu 4/7, Raluca Petruș 2/6 (unul din 7m), Daria Bucur 6/9 (unul din 7m), Bianca Marin, Alexandra Banciu, Andreea Popa 1/6, Andreea Tecar 2/4. Antrenor Gheorghe Tadici

Grupa C: Danemarca – Angola: 25-20; Olanda – Paraguay: 47-25; România – Japonia: 32-30; Paraguay – România: 25-41; Japonia – Danemarca: 23-33; Angola – Olanda: 21-37; Danemarca – Paraguay: 37-23; Olanda – România: 29-27; Angola – Japonia: 25-29