HANDBAL – CM under 20 – România a pierdut cu Ungaria, după o primă repriză foarte bună

231

17-14 pentru România a fost la pauza meciului cu Ungaria, din sferturile de finală ale Campionatului Mondial Under 20, ce se dispută în Ungaria. Asta înseamnă că vom rata medaliile, însa Tadici a plecat cu obiectivul unui loc între primele opt. Ceea ce a și reușit. Din păcate, în repriza a doua a meciului cu Ungaria am jucat foarte slab, scorul reprizei fiind 17-9 în favoarea gazdelor (26-31 la final).

Partida s-a disputat în Fonix Arena din Debrecen, o sală aproape plină cu suporteri ai echipei gazdă. Unguroaicele au jucat destul de tare, în schimb eliminările le-am luat noi, meciul fiind fluierat de doi cetățeni din Uruguay. Ungaria a profitat de toate și s-a dus la 10-6, dar România a revenit entuziasmant în joc și a intrat la cabine cu 17-14. Pauza n-a fost deloc un sfetinic bun, unguroiacele egalând la 17 după doar două minute, reușind apoi și desprinderea. N-am mai avut apoi nicio șansă să revenim în joc, astfel că echipa noastră  a pierdut cu 31-26, o înfrângere care duce țara gazdă în semifinale, iar România rămâne să lupte doar pentru locurile 5-8. Următorul joc al “tricolorelor” va fi vineri, contra învinsei din disputa Danemarca – Coreea de Sud.

România: Raluca Kelemen (10 intervenții / 40 de aruncări), Daciana Hosu, Cristina Lung – Diana Nichitean, Alexandra Severin, Andrada Berbece, Alexandra Badea 3/6, Andreea Stingă, Sorina Tîrcă 7/17, Ana Maria Mihart, Teodora Popescu 2/4, Raluca Petruș 7/10, Bianca Marin 0/3, Alexandra Banciu 0/1, Andreea Popa, Andreea Tecar 7/12. Antrenor: Gheorghe Tadici

Ungaria: Sara Suba (5/18), Boglarka Bino (12/25), Petra Hlogyik – Noemi Pasztor 6/6, Kitti Szabo 1/2, Greta Marton 6/7, Petra Tovizi 1/1, Laura Giricz, Bernadett Hornyak, Rita Lakatos 1/5, Katrin Klujber 3/9. Reka Fodor, Bettina Kuti, Greta Kacsor 2/2, Noemi Hafra 6/9, Dorottya Faluvegi 5/7.