HANDBAL – Amical – România a învins Cehia și joacă finala cu Polonia

279

Naţionala de handbal masculin a obţinut prima victorie în era „Manuel Montoya”, după ce a învins Cehia, în această seară, cu 27-26, în cadrul turneului amical de la Opole (Polonia). România va juca, aşadar, sâmbătă, de la ora 18:00, în finala competiţiei cu echipa ţării gazde, învingătoare cu 29-28 în faţa Japoniei, după aruncările de departajare.

Fără mulţi jucători importanţi de ambele părţi, România a condus ostilităţile în cea mai mare parte a jocului. În prima repriză, tricolorii au condus la o diferenţă de 5 goluri, 12-7, dar adversarii au reuşit să reducă din handicap până la puază, 14-15.

În partea secundă, prima reprezentativă a continuat să dicteze tempo-ul, dar nu a reuşit să se desprindă la mai mult de trei goluri. Cehia a sperat să dea lovitura pe final, a preluat conducerea cu 24-23 în minutul 54, dar România şi-a păstrat luciditatea şi a reuşit să se impună cu 27-26