FUTSAL. Europene: Ne-a invins Portugalia la meciul de debut

511
LJUBLJANA, SLOVENIA - JANUARY 31: The Romania team prior to the UEFA Futsal EURO 2018 Group C match between Portugal and Romania at Stozice Arena on January 31, 2018 in Ljubljana, Slovenia. (Photo by Stephen McCarthy - UEFA/UEFA via Sportsfile)

România a jucat miercuri seara primul meci din cadrul Campionatului European de fotbal in sala, ce are loc in Ljubljana, capitala Sloveniei. Tricolorii au fost repartizati in grupa C, alaturi de Portugalia si Ucraina. in primul duel, România a jucat cu una dintre favoritele turneului, Portugalia, locul 7 in lume, si care il are in lot pe Ricardinho, unul dintre cei mai buni jucatori din istoria acestui sport.

Asa cum era de asteptat, lusitanii au dominat partida, dar si prestatia jucatorilor nostri a fost onorabila, cu un gol si alte ocazii bune in repriza secunda.
La finalul celor 40 de minute, Portugalia – România s-a terminat 4-1. Golurile au fost marcate de Pedro Cary, Fabio Cecilio, Ricardinho, Bruno Coelho / Mimi Stoica.
In urmatorul meci, România va juca contra Ucrainei, vineri, pe 2 februarie, de la ora 21.45 (partidele sunt transmise in direct de la prox – sport.ro).
Portugalia: Bebe – Pedro Cary, Bruno Coelho, Joao Matos, Ricardinho. Antrenor: Jorge Braz
Rezerve: Andre Sousa, Vitor Hugo – Andre Coelho, Tunha, Nilson Miguel, Fabio Cecilio, Marcio Moreira, Pany Varela, Tiago Brito
România: Tonita – R. Matei, Ignat, Savio, Paulo Ferreira. Antrenor: Robert Lupu
Rezerve: Iancu – Cr. Matei, Raducu, Cires, 9. Felipe Oliveira, Stoica, Szocs, Pânzaru.