FOTBAL U19 – FC Suciu de Sus s-a oprit la turneul zonal

354

Campioana Maramureșului la fotbal Under 19, FC Suciu de Sus, a participat la turneul semifinal al Zonei 1, din cadrul Campionatului U 19 Județean. Competiția s-a desfășurat, în perioada 14-18 iunie, în localitatea Siret (jud. Suceava).

Maramureșenii s-au confruntat la această competiție cu campioanele județelor Cluj, Iași, Suceava și Bacău. FC Suciu de Sus a obținut o victorie și a înregistrat trei înfrângeri, clasându-se în final pe locul 4.

Rezultate înregistrate la turneul final al Zonei 1: FC Suciu de Sus – ACS Sporting Apahida (jud. Cluj) 0-8; ACS Sporting Iași – CS Zimbrul Siret (jud. Suceava) 1-2; LPS Bacău – Sporting Iași 3-1; Zimbrul Siret – Sporting Apahida 0-1; Zimbrul Siret – FC Suciu de Sus 5-4; Sporting Apahida – LPS Bacău 7-1; FC Suciu de Sus – LPS Bacău 0-2, Sporting Apahida – Sporting Iași 1-1, LPS Bacău    -Zimbrul Siret 1-1, Sporting Iași – FC Suciu de Sus 1-2.

Pe primul loc s-a clasat s-a clasat campioana județului Cluj, Sporting Apahida. La nivel național au fost organizate patru turnee zonale semifinale. Câștigătoarea fiecărui turneu s-a calificat la etapa finală, care va avea loc în perioada 20-21 iunie.

FC Suciu de Sus s-a calificat la turneul semifinal al Campionatului Național de fotbal Under 19, rezervat echipelor din Liga 4, după ce a câștigat etapa interjudețeană disputată în compania reprezentantei Bihorului, CSM Olimpia Salonta. Fotbaliștii maramureșeni (antrenor Dinu Cociș) s-au impus în ambele manșe, 1-0 pe teren propriu (golul a fost marcat de Cristian Pop), și 2-0 în deplasare (au înscris Laurențiu Cristea și Mihai Pop).

FC Suciu de Sus a fost neînvinsă în acest sezon, până la disputarea turneului semifinal al Zonei 1, după ce a obținut 18 victorii în seria Sud, pe care a și câștigat-o, cu maximum de puncte. În finala Maramureșului, FC Suciu de Sus s-a impus cu 2-1, în fața campioanei seriei Nord, Plimob Sighetu Marmației.