FOTBAL – Programul și rezultatele jocurilor la Campionatul Mondial din Rusia

388

Joi, 14 iunie, a început Campionatul Mondial din Rusia. Echipa națională a țării gazdă a disputat meciul de deschidere la Moscova, împotriva reprezentativei Arabiei Saudite.

32 de echipe vor intra în competiție, acestea fiind împărțite în opt grupe a câte patru echipe, urmând să se dispute în total 64 de partide până pe 15 iulie, când vom afla câștigătoarea celui mai important trofeu.

Echipele vor juca meciurile de la Campionatul Mondial pe 12 stadioane din 11 orașe.

Programul meciurilor de la Campionatul Mondial din Rusia:

Grupa A:
== Rusia – Arabia Saudită (Moscova, Lujniki): 5-0 (2-0). Au marcat: Iuri Gazinski (12), Denis Cerîșev (43, 90+1), Artem Dziuba (71), Aleksandr Golovin (90+4)
== Egipt – Uruguay: 0-1 (0-0). A marcat: Jose Maria Gimenez (89)

19 iunie, ora 21:00 Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 18:00 Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 17:00 Uruguay – Rusia (Samara)
25 iunie, ora 17:00 Arabia Saudită – Egipt (Volgograd)

Grupa B:
== Maroc – Iran: 0-1 (0-0). A marcat: Aziz Bouhaddouz (90+5, autogol)
== Portugalia – Spania: 3-3 (2-1). Au marcat: Cristiano Ronaldo (4 – 11m, 44, 88) / Diego Costa (24, 55), Nacho (58)

20 iunie, ora 15:00 Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 21:00 Iran – Spania (Kazan)
25 iunie, ora 21:00 Spania – Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 21:00 Iran – Portugalia (Saransk)

Grupa C:
== Franța – Australia: 2-1 (0-0). Au marcat: Antoine Griezmann (58 – 11m), Paul Pogba (81) / Mile Jedinak (62 – 11m).
== Peru – Danemarca: 0-1 (0-0). A marcat: Yussuf Yurary Poulsen (59)

21 iunie, ora 15:00 Franța – Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 18:00 Danemarca – Australia (Samara)
26 iunie, ora 17:00 Danemarca – Franța (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 17:00 Australia – Peru (Soci)

Grupa D:
== Argentina – Islanda: 1-1 (1-1). Au marcat: Sergio Aguero (19) / Alfred Finnbogason (23)
== Croația – Nigeria: 2-0 (1-0). Au marcat: Oghenekaro Peter Etebo (32, autogol), Luka Modric (71 – 11m)

21 iunie, ora 21:00 Argentina – Croația (Novgorod)
22 iunie, ora 18:00 Nigeria – Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 21:00 Islanda – Croația (Rostov)
26 iunie, ora 21:00 Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:
== Costa Rica – Serbia: 0-1 (0-0). A marcat: Aleksandar Kolarov (56)
17 iunie, ora 21:00 Brazilia – Elveția (Rostov)
22 iunie, ora 15:00 Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 21:00 Serbia – Elveția (Kalinigrad)
27 iunie, ora 21:00 Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 21:00 Elveția – Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:
== Germania – Mexic: 0-1 (0-1). A marcat: Hirving Lozano (35)
18 iunie, ora 15:00 Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 18:00 Germania – Suedia (Soci)
23 iunie, ora 21:00 Coreea de Sud – Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 17:00 Mexic – Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 17:00 Coreea de Sud – Germania (Kazan)

Grupa G:
18 iunie, ora 18:00 Belgia – Panama (Soci)
18 iunie, ora 21:00 Tunisia – Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 15:00 Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 15:00 Anglia – Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 21:00 Anglia – Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 21:00 Panama – Tunisia (Saransk)

Grupa H:
19 iunie, ora 15:00 Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 18:00 Columbia – Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 18:00 Japonia – Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 21:00 Polonia – Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 17:00 Senegal – Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 17:00 Japonia – Polonia (Samara)

Optimile de finală – Campionatul Mondial din Rusia:

30 iunie, ora 17:00 (optimi1) 1C – 2D (Kazan)
30 iunie, ora 21:00 (optimi2) 1A – 2B (Soci)
1 iulie, ora 17:00 (optimi3) 1B – 2A (Moscova, Lujniki)
1 iulie, ora 21:00 (optimi4) 1D – 2C (Nijni Novgorod)
2 iulie, ora 17:00 (optimi5) 1E – 2F (Samara)
2 iulie, ora 21:00 (optimi6) 1G – 2H (Rostov-pe-Don)
3 iulie, ora 17:00 (optimi7) 1F – 2E (Sankt Petersburg)
3 iulie, ora 21:00 (optimi8) 1H – 2G (Moscova, Spartak)

Sferturi de finală – Campionatul Mondial din Rusia:

6 iulie, ora 17:00 (sfertul 1): câștigătoare optimi1 – câștigătoare optimi2 (Nijni Novgorod)
6 iulie, ora 21:00 (sfertul 2): câștigătoare optimi5 – câștigătoare optimi6 (Kazan)
7 iulie, ora 17:00 (sfertul 3): câștigătoare optimi7 – câștigătoare optimi8 (Samara)
7 iulie, ora 21:00 (sfertul 4): câștigătoare optimi3 – câștigătoare optimi4 (Soci)

Semifinale – Campionatul Mondial din Rusia:

10 iulie, ora 21:00 (semifinala 1): câștigătoare sfert 1 – câștigătoare sfert 2 (Sankt Petersburg)
11 iulie, ora 21:00 (semifinala 2): câștigătoare sfert 3 – câștigătoare sfert 4 (Lujniki, Moscova)

Finala mică – Campionatul Mondial din Rusia:

14 iulie, ora 17:00 Învinsele din semifinalele 1 și 2 (Sankt Petersburg)

FINALA MARE – Campionatul Mondial din Rusia:

15 iulie, ora 18:00 Învingătoarele din semifinalele 1 și 2 (Lujniki, Moscova)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here