FOTBAL – Liga Campionilor: Spectacol pe Anfield Road

187

O nouă ediție a celei mai importante competiții intercluburi de pe mapamond a debutat marți, cu meciurile din faza grupelor.

Cel mai spectaculos meci a fost cel de pe Anfield Road, unde Liverpool a condus 2-0, a fost egalată mai apoi, pentru a obține victoria în minutele de prelungiri.
Messi a marcat de trei ori pentru Barcelona în disputa cu Eindhoven, în timp ce Inter Milano a obținut succesul în prelungiri. Napoli n-a reușit să câștige pe Marakana din Belgrad, unde n-a prea fost fotbal, dar a fost o atmosferă de vis. La joc a fost prezent și Miodrag Belodedici, românul care a câștigat două Cupe ale Campionilor (cu Steaua și Steaua Roșie), fiind aplaudat la scenă deschisă.

Grupa A
AS Monaco – Atletico Madrid: 1-2 (1-2); Grandsir (18) / Costa (31), Gimenez (45+1)
Club Brugge – Borussia Dortmund: 0-1 (0-0); Pulisic (85)

Grupa B
Inter Milano – Tottenham Hotspur: 2-1 (0-0); Icardi (86), Vecino (90+2) / Eriksen (53)
FC Barcelona – PSV Eindhoven: 4-0 (1-0); Messi (32, 77, 88), Dembele (75)

Grupa C
Steaua Roșie Belgrad – SSC Napoli: 0-0
FC Liverpool – Paris St. Germain: 3-2 (2-1); Sturridge (31), Milner (36 – 11m), Firmino (90+2) / Meunier (40), Mbappe (83)

Grupa D
Schalke 04 – FC Porto: 1-1 (0-0); Embolo (64), Otavio (75)
Galatasaray Istanbul – Lokomotiv Moscova: 3-0 (1-0); Rodrigues (9), Derdiyok (67), Inan (90+4)

Ediția 2018-2019 a Ligii Campionilor oferă premii totale de 1,95 miliarde euro, iar doar pentru participare recompensa este de 15,25 milioane euro.
Victoria este răsplătită cu 2,7 milioane euro și remiza cu 900.000 euro. Dacă un club câștigă toate meciurile din grupă, contul său devine mai bogat cu 16,2 milioane euro.
Calificarea în optimi aduce 9,5 milioane euro, în sferturi – 10,5 milioane euro, în semifinale – 12 milioane euro, în finală – 15 milioane euro. Câștigarea trofeului aduce un bonus suplimentar de 4 milioane euro.
Comparativ cu sezonul trecut, prima de participare a crescut de la 12,7 la 15,25 milioane euro, prima de victorie de la 1,5 la 2,7 milioane euro, iar remiza de la 500.000 la 900.000 euro.

În afara de aceste premii, cluburile pot obține cotă parte din suma de 292 milioane euro, din Marketing pool, pe care UEFA le calculează prin intermediul piețelor nationale de televiziune și de performanță a cluburilor din fiecare țară.