FOTBAL – Liga Campionilor: Real Madrid şi Bayern Munchen în mare formă

298

Real Madrid, câstigătoarea ultimelor două ediţii ale Ligii Campionilor la fotbal, a făcut un pas mare spre semifinalele competiţiei după ce a învins-o pe Juventus Torino cu scorul de 3-0 (1-0), chiar pe terenul acesteia, în prima manşă a sferturilor de finală.

Madrilenii s-au impus prin dubla lui Cristiano Ronaldo (3, 64) şi prin reuşita lui Marcelo (73). Vedeta portugheză a deschis rapid scorul, în min. 3, cu o reluare din careu, la centrarea lui Isco. Ronaldo a tranşat soarta partidei în min. 64, când a înscris spectaculos din foarfeca, la centrarea lui Dani Carvajal. Brazilianul a semnat al treilea gol al oaspeţilor (73), după o combinaţie cu Ronaldo.
Pentru ca dezastrul de pe „Juventus Stadium” să fie complet, „Bătrâna Doamnă” a încheiat partida în zece oameni, argentinianul Paulo Dybala primind al doilea cartonaş galben în min. 66.
Ronaldo este primul jucator care a marcat în zece meciuri consecutive în Champions League. Lusitanul a ajuns la 22 de goluri marcate în sferturile competiţiei şi are nu mai puţin de 9 goluri marcate în poarta lui Juventus în şase meciuri. Real Madrid a avut şi două bare, prin Kroos (36) şi Kovacic (87).
Higuain, fost jucător la Real, a ratat cele mai mari ocazii ale torinezilor, una pe repriză, portarul costarican Keylor Navas opunându-se de fiecare dată. Columbianul Cuadrado a irosit şi el o bună oportunitate în final.
Echipa antrenată de Zinedine Zidane a reuşit o reeditare a finalei de anul trecut, de la Cardiff, când Real a învins-o pe Juve cu 4-1. Juventus nu mai pierduse acasă în cupele europene de cinci ani.
Manşa secundă va avea loc pe 11 aprilie, la Madrid.

Pe Juventus Stadium, în faţa a 40.849 spectatori, au evoluat echipele:
Juventus: Buffon – De Sciglio, Barzagli, Chiellini, K. Asamoah (69, Mandzukic) – S. Khedira (75, Cuadrado), Bentancur – Douglas Costa (69, Matuidi), Dybala, Alex Sandro – Higuain. Antrenor: Massimiliano Allegri.
Real Madrid: K. Navas – Dani Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo – Modric (82, Kovacic), Kroos, Casemiro – Isco (75, Asensio), Benzema (59, Lucas Vazquez), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinédine Zidane.
Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia).

Bayern venea pentru al şaptelea an consecutiv în Spania pentru o dublă eliminatorie în UEFA Champions League. De data aceasta, adversarul a reprezentat o premieră pentru bavarezi: Sevilla, surpriza optimilor.
Andaluzii au început cu o oarecare reţinere partida şi au fost presaţi de trupa lui Heynckes. Totuşi, bavarezii nu s-au apropiat periculos de poarta lui Soria. Teama din jocul Sevilliei s-a risipit cu trecerea timpului, iar trupa lui Montella a fost aproape de gol prin Sarabia, care a ratat incredibil din faţa porţii.
În minutul 31, în urma unei gafe a lui Juan Bernat, Pablo Sarabia a aruncat în aer tribunele dupa ce l-a învins pe Sven Ulreich din preajma porţii. Dupa gol, Vidal a fost schimbat cu James Rodriguez. Aceasta schimbare a schimbat complet cursul jocului. Columbianul a creat faza primului gol, la care Ribery a şutat, iar Navas a deviat în propria poartă.
După pauză, nemţii au fost mult mai motivaţi, iar asta s-a putut observa limpede în joc. Golul a venit şi el, la 20 de minute de la reluare, când Thiago a finalizat cu capul centrarea lui Ribery. Sevilla s-a năpustit în atac în căutarea golului, însă eforturile lor nu au fost îndeajuns, iar meciul s-a încheiat cu 1-2 pentru Bayern.
Manşa retur va avea loc miercuri, 11 aprilie, pe Allianz Arena. Sevilla are nevoie de o victorie la minim două goluri, iar Bayern pare ca şi calificata în acest moment.

FC Sevilla: David Soria – Jesus Navas, Simon Kjaer, Clement Lenglet, Sergio Escudero – Pablo Sarabia, Steven N’Zonzi – Guido Pizarro, Franco Vazquez, Joaquin Correa (78, Sandro Ramirez) – Wissam Ben Yedder (80, Luis Muriel). Antrenor: Vincenzo Montella
Bayern: Sven Ulreich – Joshua Kimmich, Kerome Boateng, Mats Hummels, Juan Bernat (46, Rafinha) – Javi Martinez, Arturo Vidal (36, James Rodrigues), Thiago Alcantara – Frank Ribery (79, Arjen Robben), Thomas Muller, Ronert Lewandowski. Antrenor: Jupp Heynckes
Arbitru: Daniela Orsato (Italia)