FOTBAL – Liga 3. Seria 5 – Recea se distanțează, Minaur egal cu Miercurea Ciuc

726

În mod cert, dacă ar fi fost puși să-și aleagă ce vor, Romulus Buia și Ovidiu Mic preferau un succes al echipei lor cu un egal la meciul dintre Minaur și Miercurea Ciuc. Așa a și fost în cele din urmă, iar Recea are acum șase puncte avans față de ciucani și șapte față de Minaur. Cum mai sunt doar două runde până la finalul turului, Recea va rămâne în fruntea clasamentului până anul viitor.

Va fi la fel de interesant ce vom avea în vacanța de iarnă. Asta pentru că Recea va trebui să gândească un plan pentru promovare și, ce e mai important, accesarea unor resurse financiare pentru o eventuală prezență în Liga 2. La fel de convinși suntem că Miercurea Ciuc nu a depus armele, și asta pentru că bugetul său este enorm pentru o echipă de Liga 3. Să ai la dispoziție 3,2 milioane Euro doar de la guvernul maghiar, la care se adaugă tot ce dau localnicii prin autoritățile locale și sponsori, plus cine știe ce alte surse de venit.

Derby-ul rundei a 13-a s-a desfășurat pe stadionul “Viorel Mateianu”, acolo unde s-au întâlnit locurile 2 și 3 din seria 5. Miercurea Ciuc a venit cu gândul la a obține trei puncte, dar aceeași intenție și-a manifestat-o și echipa băimăreană, chiar dacă a fost văduvită de aportul unor jucători. Oaspeții au reușit să deschidă scorul în prima repriză, prin Szilard Magyari, pentru ca Minaur să izbuteasc egalarea în min. 67, după un penalty transformat de Mihai Roșca. Au fost ocazii de ambele părți, dar nu s-a mai marcat până la final.

ACS Fotbal Comuna Recea a avut un meci dificil în compania celor de al Avântul Reghin. Maramureșenii au deschis scorul prin Viorel Chinde (12), dar nu s-au bucurat prea mult de gol, deoarece Vlad Bujor a punctat pentru oapeți nouă minute mai târziu. Glorul victoriei a fost reușit de Sergiu Ciocan, care a marcat în min. 67. Practic, în acest minut 67 s-a rezolvat clasamentul seriei, pentru că au marcat și Minaur și Recea.

Seria 5, etapa 13

• Unirea Dej – ACS Unu Fotbal Gloria BIstrița: 0-1 (0-1); Sebastian Rus (29)
  • AFC Odorheiu Secuiesc – MSE Târgu Mureș: 0-1 (0-1); Mircea Ungur (8 – 11m)
  • CFR Cluj 2 – Sănătatea Cluj Napoca: 1-0 (0-0); Sebastian Mailat (60)
  • Gaz Metan Mediaș 2 – Olimpic Cetate Râșnov: 2-5 (1-3); Paul Costea (18), Mihai Stancu (70 – 11m) / Alin Damian (16, 26, 40 – 11m), Nicolae Mariean (90), Bogdan Neculțescu (90+3)
  • CS Minaur Baia Mare – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc: 1-1 (0-1); Mihai Roșca (67 – 11m) / Szilard Magyari (24)
  • CS Iernut – Sticla Arieșul Turda: 0-1 (0-0); Adrian David (86)
  • ACS Fotbal Comuna Recea – Avântul Reghin: 2-1 (1-1); Viorel Chinde (12), Sergiu Ciocan (67) / Vlad Bujor (21)
  • AFC Hărman – Unirea Tășnad: 2-3 (1-1); Bogdan Roșu (2, 47) / Laur Nemeș (38), Mark Parnău (72), Angelo Cocean (82)