FOTBAL – Liga 3. Seria 5 – Maramureşenele ocupă primele două locuri

544

CS Minaur a luat foarte în serios statutul de derby al meciului, s-a mobilizat foarte bine şi a reuşit să puncteze de două ori în prima repriză. Prima dată prin Roşca, care a transformat un penalty (este la al doilea gol consecutiv, în condiţiile în care a jucat doar ultimele două meciuri). Mai apoi, pe finalul primei părţi a punctat şi Cătălin Tutuţa şi cu 2-0 la pauză am fost destul de liniştiţi.

În partea a doua, Sănătatea a încercat să reintre în joc, dar a marcat abia în al doilea minut al prelungirilor, prin Lupu, iar Minaur a ştiut să păstreze balonul departe de zona fierbinte până la final. O victorie la limită, însă una foarte importantă.

CS Minaur Baia Mare – Sănătatea Cluj Napoca: 2-1 (2-0)
Minaur (antrenori: Dorin Toma şi Paul Ungureanu): Gudea – Duruş, Kis, Roşca, Simion David, Lupu, Balmoş, Giurgiu, C. Tutuţa, Boje, Fararu. Rezerve: Danciu – Şerban, Borota, Chiş-Toie, Lihet, Bandula, Bococi
Sănătatea (antrenori: Csaba Chiş, Dan Matei): Lăzăreanu – Bucur, Matei, Rada, Creţ, Alex Rus, Cr. Paul, Paşca, Lupu, D. Roman, Ceaca. Rezerve: Tărmure – Budean, Tiseliţă, Pintea, Gîrjoabă, Ciupe

Un meci mai uşor au avut cei de la Comuna Recea, care au învins cu 3-0 pe Gaz Metan 2 Mediaş. Elevii lui Buia au rezolvat cazul până la pauză, marcând toate cele trei goluri în primele 35 de minute. Şi uite aşa, profitând de evoluţiile proprii, plus de pasul greşit făcut de Miercurea Ciuc la Târgu Mureş, ACS Fotbal Comuna Recea a urcat din nou pe prima poziţie, fiind urmată de CS Minaur, cu acelaşi număr de puncte, dar un golaveraj mai slab.
CS Minaur este singură echipă care n-a pierdut niciun meci în acest sezon, fiind şi echipa cu cele mai puţine goluri primite.

• Etapa 9
    MSE Târgu Mureş – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc: 0-0
    ACS Unu Fotbal Gloria Bistriţa – Sticla Arieşul Turda: 1-2 (1-0); Sebastian Rus (5) / Valentin Lemnaru (66), Răzvan Itiţesc (90+4)
    Unirea Dej – Avântul Reghin: 1-1 (1-0); Florin Blaj (31) / Adrian Murar (58)
    AFC Odorheiu Secuiesc – Olimpic Cetate Râşnov: 0-1 (0-0); Nicolae Mariean (87)
    CFR Cluj 2 – AFC Hărman: 2-1 (1-0); Adrian Pop (34), George Ganea (79) / Ovidiu Covaciu (74)
    CS Minaur Baia Mare – Sănătatea Cluj Napoca: 2-1 (2-0); Mihai Roşca (16 – 11m), Cătălin Tutuţa (41) / Adrian Lupu (90+2)
    CS Iernut – Unirea Tăşnad: 6-2 (3-1); Istvan Fekete (10, 38), Arnold Szilagy (12), Ionuţ Chetan (52, 90+4), Marius Pastor (67) / David Vincze (33), Angelo Cocian (77)
    ACS Fotbal Comuna Recea – Gaz Metan Medias 2: 3-0 (3-0); Daniel Mih (15), Sergiu Ciocan (26), Viorel Chinde (35)