FOTBAL – Barajul tur-retur Bradul – Minaur; câștigătoarea o va întâlni pe CSC Sânmartin

866

Miercuri s-au disputat ultimele jocuri din cele două serii de Liga 4. N-au existat necunoscute, astfel că rezultatele ultimei etape n-au mai contat în ceea ce privește ierarhia la vârf. Bradul Vișeu de Sus și CS Minaur Baia Mare au câștigat cele două serii și vor juca meci de baraj pentru stabilirea campioanei județene (tur-retur).

Câștigătoarea barajului din județ va întâlni echipa bihoreană CSC Sânmartin (FOTO). Acolo mai sunt două etape (o singură serie de 16 echipe), Sânmartin mai are trei jocuri și 16 puncte avans. De atfel, Sânmartin și-a asigurat titlul de campioană a județului Bihor cu cinci etape înainte de finalul competiției.
Conform Hotărârii Comitetului Executiv din 23 aprilie 2015, jocurile se desfășoară în sistem eliminatoriu, tur – retur, pe terenul fiecarei echipe. Astfel, turul va avea loc pe 23 iunie, ora 17.30, pe terenul campioanei din județul Maramureș, iar returul pe 30 iunie, ora 18.00.

Liga 4. Seria Nord
AS Remeți – Foresta Câmpulung la Tisa: 4-1. Juniori: 4-1
Bradul Vișeu de Sus – Iza Dragomirești: 9-0. Juniori: 13-2
Plimob Sighetu Marmației – Luceafărul Strâmtura (anulat)
Zorile Moisei – Avântul Bârsana (amânat)
Recolta Săliștea de Sus – Salina Ocna Șugatag: 4-2. Juniori: 5-1
Metalul Bogdan Vodă a stat

Clasament
1. Bradul – 54p (90-11) – 20
2. Săliște – 43p (80-45) – 20
3. Bârsana – 41p (103-43) – 19
4. Moisei – 36p (41-27) – 19
5. Plimob – 35p (60-49) – 19
6. Remeți – 23p (41-54) – 20
7. Foresta – 21p (37-61) – 20
8. Bogdan Vodă – 20p (34-58) – 20
9. Dragomirești – 17p (46-65) – 20
10. Salina – 16p (33-53) – 20
11. Luceafărul – 0p (17-116) – 19

În întrecerea juniorilor s-a impus echipa Plimob Sighet, cu 54 de puncte, urmată de AS Remeți (45p), Metalul Bogdan Vodă și Bradul Vișeu de Sus (38p).

Liga 4. Seria Sud
Comuna Satulung – Unirea Sisesti: 2-7. Juniori: 5-0
FC Suciu de Sus – CS Seini: 6-1. Juniori: 6-1
CS Minaur Baia Mare – Progresul Șomcuta Mare: 3-2. Juniori: 6-1
Bradul Groșii Țibleșului – Progresul Dumbrăvița: 5-0
Viitorul Ulmeni – CS Fărcașa: 1-0. Juniori: 3-5

Clasament
1. CS Minaur – 55p (106-10) – 20
2. Lăpușul – 46p (84-16) – 20
3. Fărcașa – 44p (61-34) – 20
4. Șomcuta Mare – 43p (77-38) – 20
5. Ulmeni – 31p (38-45) – 20
6. Dumbrăvița – 24p (39-47) – 20
7. Suciu de Sus – 23p (35-51) – 20
8. Gr. Țibleșului – 19p (36-56) -20
9. Șișești – 16p (26-69) – 20
10. Satulung – 13p (27-79) – 20
11. CS Seini – 6p (21-105) – 20

În întrecerea juniorilor s-a impus echipa CS Minaur, cu 51 de puncte, unul mai mult decât Comuna Satulung (50p). A treia treaptă a podiumului a fost ocupată de CS Fărcașa (48p).

Duminică, 3 iunie: vor avea loc finalele pe serii la Cupa României (CS Minaur – Progresul Șomcuta Mare), respectiv finala campionatului la Juniori A1
Miercuri, 6 iunie: finala Cupei României, faza pe județ, stadionul „Viorel Mateianu” Baia Mare (Zorile Moisei – câștigătoarea CS Minaur / Progresul Șomcuta)
Duminică, 10 iunie, turul play-off-ului între campioanele seriilor Nord și Sud (meciul tur pe terenul campioanei Seriei Nord): Bradul Vișeu – CS Minaur
Sâmbătă, 16 iunie, returul play-pff-ului între campioanele seriilor Nord și Sud (meciul retur pe terenul campioanei Seriei Sud): CS Minaur – Bradul Vișeu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here