FOTBAL – Barajele de promovare în Liga 3: Pentru unii lege, pentru alții tocmeală

544

La finalul acestei săptămâni au loc primele meciuri ale barajului pentru promovarea în Liga 3. Dintre cele 42 de campioane judetene, 21 vor face pasul în al treilea esalon. Unele o vor face la „masa verde”, precum CSM Ceahlăul Piatra Neamt sau FC U Craiova, fiindcă adversarele nu îndeplinesc condițiile de participare, iar altele, care nu îndeplinesc aceleași condiții, dar sunt acoperite de FRF, ca Academia Rapid, mai nou FC R București, sau AS SR Brasov, vor ajunge în Liga 3 după ce vor juca împotriva unor adversari inferiori valoric.

Energia Negrești Oas (Satu Mare), Gloria Cornești (Dâmbovita), Unirea Cristuru Secuiesc (Harghita) și Victoria Letcani (Iași) nu au primit din partea FRF drept de participare la barajul pentru promovarea în Liga 3, deoarece nu au Certificatul de Identitate Sportivă (n.r. – CIS). Astfel, ACS Unu Fotbal Club Gloria, redenumită din ACS Dumitra (Bistrita-Năsăud), FC U Craiova (Dolj), CS Ocna Mureș (Alba) și CSM Ceahlăul Piatra Neamț vor accede în al treilea eșalon fără să joace.
Nu același verdict din partea FRF l-au primit și campioanele cu aceleași probleme celor patru enumerate mai sus, astfel că Avântul Albești (Botoșani), AS SR Brașov, MSE Târgu Mureș (Mureș), Voința Lupac (Caraș-Severin), Petrolul Bustuchin (Gorj), AFC Singureni (Giurgiu), Pescărușul Sarichioi Junior (Tulcea) și Universitatea Dunărea de Jos Galați vor juca.
În concluzie, 12 campioane județene nu îndeplinesc condițiile de participare la barajul pentru promovarea în Liga 3, fie că nu au CIS, fie că sunt de drept public, dar doar patru au fost pedepsite de FRF. Restul vor juca prin încălcarea regulamentului.
Meciurile de baraj pentru promovarea în Liga 3 se vor juca în următoarele trei sâmbete, pe 16 iunie, 23 iunie și 30 iunie.
Meciurile de baraj pentru promovarea în Liga 3:

Regiunea 1
16 iunie, ora 18.00
Victoria Lețcani (Iași) – CSM Ceahlăul Piatra Neamț (Neamt), nu se dispută
23 iunie, ora 17.30
Avântul Albești (Botoșani) – ACS Gauss Bacău (Bacău)
Somuz Fălticeni (Suceava) – Flacăra Muntenii de Sus / FC Gârceni (Vaslui)

Regiunea 2
16 iunie, ora 18.00
Sticla Arieșul Turda (Cluj) – ACS Unirea Mirșid (Sălaj)
ACS Unu Fotbal Club Gloria (Bistrița-Năsăud) – Energia Negrești Oas (Satu Mare), nu se dispută
23 iunie, ora 17.30
Bradul Vișeu de Sus / CS Minaur Baia Mare (Maramureș) – CSC Sânmartin (Bihor)

Regiunea 3
16 iunie, ora 18.00
ACS SR Municipal Brașov (Brașov) – ACS Nemere Ghelința (Covasna)
MSE Târgu Mures (Mureș) – Păltiniș Rășinari (Sibiu)
23 iunie, ora 17,30
CS Ocna Mureș (Alba) – AS Unirea Cristuru Secuiesc (Harghita), nu se dispută

Regiunea 4
16 iunie, ora 18:00
CS Hunedoara (Hunedoara) – Voința Lupac (Caraș-Severin)
ACS Dumbrăvița (Timiș) – Viitorul Șimian (Mehedinți)
23 iunie, ora 17.30
Crișul Chișineu Criș (Arad) – Petrolul Bustuchin (Gorj)

Regiunea 5
16 iunie, ora 18.00
Flacăra Horezu (Vâlcea) – Rapid Buzescu (Teleorman)
Unirea Bascov (Argeș) – ACS Vedita Colonești (Olt)
Gloria Cornești (Dâmbovița) – FC U Craiova (Dolj), nu se dispută

Regiunea 6
16 iunie, ora 18.00
Abatorul Slobozia (Ialomița) – CSO Bragadiru (Ilfov)
16 iunie, ora 21.00
AFC Singureni (Giurgiu) – SC Fotbal Club R București
23 iunie, ora 17.30
Venus Independența (Călărași) – CS Blejoi (Prahova)

Regiunea 7
16 iunie, ora 18.00
Sportul Ciorăști (Vrancea) – CS Medgidia (Constanța)
23 iunie, ora 17.30
Pescărușul Sarichioi Junior (Tulcea) – SCM Gloria Buzău (Buzău)
Universitatea Dunărea de Jos Galați (Galați) – CS Făurei (Brăila)
Meciurile care au turul pe 16 iunie vor avea returul pe 23 iunie, în timp ce barajele care au turul pe 23 iunie, vor avea returul pe 30 iunie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here