FORMULA 1 – Vettel a început sezonul cu o victorie în Australia

372
(L to R): Lewis Hamilton (GBR) Mercedes AMG F1 W09 and Kimi Raikkonen (FIN) Ferrari SF71H at the start of the race. 25.03.2018. Formula 1 World Championship, Rd 1, Australian Grand Prix, Albert Park, Melbourne, Australia, Race Day. - www.xpbimages.com, EMail: requests@xpbimages.com - copy of publication required for printed pictures. Every used picture is fee-liable. © Copyright: Charniaux / XPB Images

Sezonul 2018 al Formulei 1 a început duminică cu tradiționalul Mare Premiu al Australiei, care a oferit fanilor câteva momente atractive inclusiv în lupta pentru primele poziții, chiar dacă duelurile roată la roată pentru pozițiile pe podium au lipsit practic cu desăvârșire.

Startul a fost unul lipsit de incidente majore. Lewis Hamilton a plecat bine din pole position și a blocat cu ușurință tentativa lui Kimi Raikkonen de a-l depăși pe exterior, în timp ce Sebastian Vettel a rămas pe poziția a treia.

Singura modificare în plutonul fruntaș l-a avut ca protagonist de Kevin Magnussen, care a reușit să-l depășească pe Max Verstappen pe exteriorul primului viraj pentru a urca pe un nesperat loc 4. Ulterior, olandezul a pierdut spatele monopostului Red Bull in virajul 1, s-a răsucit la 90 de grade si a pierdut 3 poziții, coborând până pe poziția a 8-a. Pilotul echipei Red Bull a luat însă startul pe pneuri supersoft, la fel ca și coechipierul său Daniel Ricciardo, în timp ce restul piloților de top au mizat pe ultrasoft.

Chiar și în acest context, Ricciardo l-a depășit pe Nico Hulkenberg (Renault) în turul 6, înainte ca Sergey Sirotkin (Williams) să fie primul pilot care abandonează în acest sezon ca urmare a unei defecțiuni la frâne.

Raikkonen a dat startul primei serii de intrări la boxe în turul 19 și a fost copiat un singur tur mai târziu de Hamilton, în timp ce Vettel a preferat să rămână câteva tururi în plus pe circuit.

Între timp, speranțele celor de la Haas de a obține o performanță istorică s-au năruit în mai puțin de 5 minute, după ce Magnussen și Grosjean au fost nevoiți să abandoneze. Deși inițial s-a speculat că ambii piloți au avut probleme la motoarele Ferrari, Magnussen și Grosjean au abandonat din cauza faptului că unul dintre pneuri nu a fost montat corespunzător, fapt de care mecanicii și-au dat seama chiar înainte că piloții să plece de la standuri.

Grosjean a rămas blocat pe circuit, iar comisarii au aplicat regula Safety Car-ului virtual, ceea ce l-a avantajat pe Vettel: pilotul Ferrari a intrat la boxe pentru schimbul de pneuri și a revenit pe circuit pe prima poziție, chiar în fața unui Hamilton care fusese nevoit să aibă un ritm mai lent pentru a respecta regulă Safety Car-ului virtual. Câteva tururi mai târziu, comisarii au decis să trimită Safety Car-ul pe circuit pentru a îndepărta în siguranță monopostul lui Grosjean.

Seria de abandonuri l-a propulsat pe Fernando Alonso până pe poziția a cincea, după ce pilotul echipei McLaren câștigase un loc și în fața lui Max Verstappen în urma intrării la boxe. Verstappen l-a depășit pe spaniol sub Safety Car, însă i-a cedat poziția ulterior pentru a evita o penalizare, astfel ca Alonso a revenit pe 5 în spatele lui Ricciardo.

Intrarea Safety Car-ului la boxe câteva tururi mai târziu nu a produs modificări majore în cadrul clasamentului. Vettel a rămas pe prima poziție cu un avantaj firav de circa o secundă în fața lui Hamilton, iar britanicul a incercat pe final sa initieze un atac decisiv, insa a blocat pneurile in virajul 9 si a pierdut circa doua secunde. Hamilton a reusit sa se apropie din nou la numai o secunda de Vettel, insa cu circa 5 tururi inante de final Vettel a marit brusc ritmul si s-a distantat din nou la peste 3 secunde.

Astfel, germanul începe sezonul cu o victorie muncită și meritată pe circuitul de la Melbourne, în special ca urmare a unei strategii inspirate din partea Scuderiei Ferrari, care a optat pentru soluții diferite pentru cei doi piloți ai săi la unica oprire la boxe. Hamilton a fost astfel nevoit să se mulțumească cu locul 2, în fața unui Raikkonen care a avut parte de o presiune similară din partea lui Ricciardo.

La rândul său, Alonso a rămas pe 5 cu un avans fragil de aproximativ o secundă în fața lui Verstappen și începe sezonul într-o notă foarte optimistă pentru McLaren, mai ales că Stoffel Vandoorne a obținut la rândul său două puncte.Hulkenberg și-a trecut în cont un loc 7 pentru Renault în timp ce Valtteri Bottas a terminat pe 8 o cursă începută pe 15 ca urmare a accidentului suferit în calificări și a unei penalizări de 5 poziții pe grilă pentru înlocuirea cutiei de viteze. Ultimul punct pus în joc a fost obținut de Renault prin intermediul lui Carlos Sainz.

Pe lângă cei doi piloți Haas și Sirotkin au mai abandonat și Pierre Gasly (Toro Rosso) și Marcus Ericsson (Sauber).