FORMALITATE – CS Minaur s-a calificat în optimile Cupei României după ce a trecut fără emoții de CS Crișul Chișineu-Criș

482

Partida dintre CS Crișul Chișineu Criș (locul 1, Seria D, Divizia A) și CS Minaur (locul 6, Liga Națională), disputată azi în șaisprezecimile Cupei României la handbal feminin, s-a dovedit a fi o formalitate pentru oaspete, care s-au impus la scor. Acest lucru nu face decât să confirme faptul că, la ora actuală, diferența de valoare dintre Liga Națională și Divizia A este foarte mare.

CS Crișul Chișineu Criș – CS Minaur 27-38 (9-23)

Crișul: Nastasă, Nemoianu, Corha – Klimek 6, Golusin 5 ( 2 din 7m), Cherecheși 4, Boldor 3, Petrușe 4, Haidu 3 (1 din 7m), Vezentan 2 (1 din 7m), Vrabie, Damian, Popeanu. Antrenor: Sebastian Tudor.

Minaur: Măzăreanu, Enache – Seraficeanu 5, Cîrstea 5, Popa 4 (1 din 7m), Kerekes 4, Szolosi 3 (1 din 7m), Lisewska 3, Conache 3, Tămaș 3 (1 din 7m), Burlachenko 2, Polocoșer 2 (1 din 7m), Rysankova 2, Borș 2. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

Aruncări de la 7m: 9-5, transformate 5-4. Au ratat: Klimek, Chercheși, Boldor, Golusin / Rysankova. Minute de eliminare: 2-4.

Meciul disputat în sala Victoria din Arad a fost la discreția oaspetelor din primul până în ultimul minut. Oaspetele s-au prezentat cu 14 handbaliste la acest meci. Față de lotul obișnuit cu care băimărencele au abordat partidele din acest an din Liga Națională au lipsit Marija Shteriova, Oana Bondar, Petruța Argyelean și Camelia Hotea, locul lor fiind luat de tinerele Eva Kerekes și Oana Borș. De remarcat este faptul că toate handbalistele de la Minaur incluse pe foaia de arbitraj și-au trecut numele pe lista marcatoarelor.

La echipa gazdă au evoluat și Andreea Nastasă (fostă componetă a echipei CS Minaur), Sabine Klimek (campioană națională de junioare I cu CSȘ 2 Baia Mare și fostă jucătoare la HCM Baia Mare) și Simina Vezentan, produs al clubului de juniori CS Extrem Baia Mare.