FĂRĂ SURPRIZE – Minaur a învins la Făgăraș și rămâne pe locul 3 în Liga Zimbrilor

404

CS Minaur a obținut azi o victorie logică, în deplasare, cu un adversar mai slab cotat. Partida de la Făgăraș s-a disputat în etapa a 23-a a Ligii Zimbrilor. După acest succes, băimărenii au rămas pe treapta a treia a podiumului.

CSM Făgăraș – CS Minaur Baia Mare 20-22 (10-11)

CSM Făgăraș: Grigoraș, Vâlceanu – Constantinescu 5/din 9 aruncări (1 din 7m), Arsu, Capotă 0/2, Mazilescu 1/1, Dincă, Turcu 3/5 (1 din 7m), Mateoniu, Mînea, Dedu 1/2, Hagiu, Ungureanu 5/9, Ștefan 2/3, Vancea0/3, Cîmpan 3/5. Antrenori Raul Fotonea și Eugen Frățilă.

Minaur: Ciobanu, Țenghea – R. Nagy, T. Botea 6/8, D. Mureșan 1/5, Căbuț 1/1 (din 7m), Kotrc 3/5 (1 din 7m), Haiduc 2/3, Coric 2/4, Cip 4/4, Bușecan 0/1, Brajovic 0/4, E. Pop 0/1, Vojvodic 1/2, Cristescu 1/1, Bera 1/1. Antrenori Stephane Plantin, Alexandru Sabău și Răzvan Pop.

Aruncări de la 7m: 2-4, transformate 2-2. Au ratat: Kotrc și T. Botea. Minute de eliminare: 4-12.

Meciul a fost relativ echilibrat, oaspeții aflându-se în marea majoritate a timpului în avantaj. Băimărenii s-au desprins în câștigători în ultimul sfert de oră și datorită intervențiilor portarului Ionuț Ciobanu. În min 45 tabela de marcaj arăta egalitate (17-17), după care Minaur a marcat de patru ori consecutiv (17-21, min. 53), iar până la final gazdele nu au reușit decât să mai echilibreze scorul.

După ce în meciul precedent cu Dinamo antrenorul Stephane Plantin a exersat timp de 60 de minute schema cu șapte jucători de câmp în atac, dintre care doi pivoți, azi tehnicianul francez nu a utilizat deloc acest sistem ofenisv.

Cele două echipe au evoluat azi fără vedetele Pierre Ragot și Alexandru Csepreghi, ultimul fiind suplinit, însă, cu succes de tânărul Tudor Botea.