DUPĂ O PRIMĂ REPRIZĂ PERFECTĂ – Minaur învinge în deplasare CSM Reșița și rămâne neînvinsă

474

Azi în etapa a patra a Ligii Zimbrilor, CS Minaur a obținut o nouă victorie după ce a învins în deplasare, la patru goluri diferență, formația CSM Reșița. Istoria jocului s-a scris în prima repriză, când băimărenii au marcat 18 goluri și au încasat doar 7 (!).  După patru etape, CS Minaur este neînvinsă și are 10 puncte în clasament.

CSM Reșița – CS Minaur Baia Mare 22-26 (7-18)

Reșița: Simulescu, Vuiță – Mledenciu 3, Rohozneanu, Boriceanu, Heimbach, Vulpe, Daia 1, Starchenko 1, Bahan 6 (4 din 7m), Dediu 1, Ignat 2, Bărbuș, Belchite 5, Santeiu 2, Țiu 1. Antrenor Ilie Vaidasigan.

Minaur: Ciobanu, Țenghea – Kotrc 6 (2 din 7m), Csepreghi 5, Vojdovic, Brajovic 3, Haiduc 1, Cristescu 1, D. Mureșan 2, R. Nagy, T. Botea 1 (din 7m), Căbuț 3, Coric, Bușecan, Bera 1 (din 7m), Buzle 3. Antrenori: Stephane Plantin și Alexandru Sabău.

Au arbitrat: Bogdan Ciobea (Pitești) și Bogdan Dordea (Sibiu). Observator: FRH Viorel Sighicea (București).

Aruncări de la 7m: 5-5 (transformate 4-3, au ratat Dediu / Csepreghi, Bera). Minute de eliminare: 4-6

Nou-promovata CSM Reșița și-a dorit foarte mult să obțină azi prima victorie în actuala ediție a Ligii Zimbrilor, mai ales după jocul prestat în etapa precedentă, când a pierdut la un singur gol diferență meciul jucat în deplasare cu Steaua București. Băimărenii și-au luat tare însă adversarii încă de la începutul jocului și pe măsură ce se scurgea timpul era clar că vor câștiga meciul. În prima repriză, cu Ionuț Ciobanu în formă bună și cu o apărare impenetrabilă, oaspeții au fost eficienți în atac, Csepreghi, Kotrc și Brajovic reușind să înscrie aproape la fiecare fază.

La adăpostului avantajului de 11 goluri, antrenorul Stephane Plantin a folosit în repriza secundă garnitura a doua și lucrurile au început să scârțâie în jocul Minaurului. Fără a pune cu adevărat sub semnul întrebării victoria băimărenilor, reșițenii au reușit să reducă semnificativ până la final diferența de pe tabela de marcaj. Bănățenii au realizat acest lucru cu aportul substanțial al fostului portar al echipei Minaur, Paul Simulescu.

În etapa următoare, programată duminică, 29 septembrie, CS Minaur va juca acasă cu CSM Bacău.