CUPA ROMÂNIEI – Minaur eliminată din competiție, pe teren propriu, de CSM Bacău!

634

CS Minaur a părăsit azi Cupa României la handbal masculin, în optimile de finală ale competiției. Băimărenii au fost eliminați, surprinzător, de CSM Bacău după executarea aruncărilor de departajare de la 7 metri.

CS Minaur – CSM Bacău 26-27 (14-12, 23-23)

Minaur: Ciobanu (8 intervenții), Țenghea (1) – Kotrc 7 (4 din 7m), Brajovic 5, Haiduc 3, Buzle 3, Vojvodic 2, Cristescu 1, T. Botea 1, Bera 1, R. Nagy, Căbuț, Coric, D. Mureșan, Cip, Bușecan. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabău și Răzvan Pop.

Bacău: Saldatsenka (15 intervenții, a apărat un 7m), Frewald, Tamaș – Drăgan 7 (2 din 7m), Tărîță 4, Bologa 3, Sadovyi 2, Crnoglavac 2, Păunică 2, Cotonghiu 1, Tărzioru 1, Păunescu 1, Huta, Gal, Serhel, Anton. Antrenori: Adrian Petrea și George Călin.

Aruncări de la 7m: 5-2 (transformate 4-2, a ratat Bera). Minute de eliminare: 6-6.

La aruncările de departajare de la 7m au marcat: Vojvodic, Kotrc, Brajovic / Crnoglavac, Drăgan, Serhel, Tărîță. Au ratat: Botea, Bera / Tîrzioru.

Minaur nu a putut conta în acest meci pe serviciile lui Alexandru Csepreghi (accidentat) și acest lucru a contat foarte mult în economia partidei. Prima repriză a fost plină de erori de pasare de ambele părți, marcându-se foarte multe goluri pe contraatac. Cu toată opoziția lui Saldatsenka, portarul oaspeților având o evoluție foarte bună (9 intervenții), băimărenii au intrat în avantaj la pauză (14-12).

Debutul reprizei secunde a aparținut gazdelor, care s-au desprins rapid la cinci goluri (18-13, min. 36). A fost momentul în care antrenorul băcăuanilor, Adrian Petrea, a solicitat time-out, decizie care avea să se dovedească a fi foarte inspirată. În continuare, oaspeții au marcat de patru ori consecutiv și diferența s-a redus la un singur gol (18-17, min. 41). Presiunea oaspeților a crescut și scorul a devenit egal (19-19, min. 49). Mai mult, CSM Bacău a preluat conducerea pentru prima dată în min. 53 (21-22). Băimărenii au rămas fără energie și inspirație pe final de meci, dar cu toate aceste ar fi putut obține victoria dacă Saldatsenka n-ar fi apărat aruncarea lui Brajovic, din min. 59 și 30 de secunde. Băcăuanii au avut ultimul atac, însă aruncarea de la 9 m executată de Crnoglavac în uiltima secundă s-a izbit de zidul băimărean.

La aruncări de departajare de la 7m, Saldatsenka și Ciobanu au apărat aruncările executate de Bera și Tîrzioru, în timp ce Botea a expediat mingea în bară.

Băcăuanii au obținut până la urmă o calificare meritată pentru că au jucat cu mai multă ambiție, în fața unui adversar, cel puțin teoretic, mai valoros.