CN ATLETISM (JUNIORI 3) – Băimăreanul Marian Varga, bronz la aruncarea suliței

45

În ultimul weekend s-au desfășurat, pe stadionul “Iolanda Balaș Soter” din București, Campionatele Naționale (etapa finală) rezervate juniorilor 3 (U16) și Cupa României Open a seniorilor.

La juniori 3, băimăreanul Marian Varga a câștigat medalia de bronz în proba de aruncarea suliței, cu 45, 86m. Pe primele două locuri au fost ocupate de Cristian Panait și Valentin Ispas (ambii CSȘ Tulcea), cu 53,83m și 52,53m. Marian Varga este legitimat la Liceul cu Program Sportiv Baia Mare. De asemenea, atletul pregătit de prof. Andrei Bonaț a ocupat locul 5 la aruncarea discului (40,50m) și 9 la aruncarea greutății (11,05m).

Răzvan Crișan (LPS Baia Mare) a ocupat locul 5 la săritura în înălțime (1,55m). La Campionatele Naționale de juniori 3 au mai participat și Adnana Matyus, Iza Mureșan, Maria Scoropan si Andrei Crișan, de la CSM Baia Mare (antrenor prof. Terzia Pop).

La startul competiției au fost prezenți 242 de atleți (119 fete și 123 băieți) de la 73 de cluburi din întreaga țară.