AU JUCAT DOAR DUPĂ PAUZĂ – Fetele de la Minaur, înfrângere la Râmnicu Vâlcea în ultimul meci oficial din acest an

643

CS Minaur a jucat azi în deplasare cu SCM Râmnicu Vâlcea în etapa a 11-a a Ligii Florilor. Campioana s-a impus fără prea mari emoții, la șase goluri diferență, soarta jocului fiind decisă în prima repriză, când băimărencele au jucat slab.

SCM Râmnicu Vâlcea – CS Minaur Baia Mare 29-23 (16-8)

Râmnicu Vâlcea: Dumanska, Batinovic, Ciucă – Lopez 6, Glibko 5, Elghaoui 4, Norgaard 3 (1 din 7m), Florică 3, Liscevic 3, Badea 2, Trifunovic 2, Gonzalez 1, Da Silva, Băcăoanu, Fernandez, Zamfirescu. Antrenor: Florentin Pera.

Minaur: Măzăreanu, Enache – Lisewska 9 (3 din 7m), Masna 4, Argyelean 3, Burlachenko 1, Szolosi 1, Hotea 1, Conache 1, Seraficeanu 1, Popa 1, Shteriova 1, Cârstea, Bondar, Rysankova, Tămaș. Antrenori: Costică Buceschi, Mgda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

Au arbitrat: Claudiu Belean (Târgu Mureș) și Marcel Sas (Marghita). Observator FRH: Gheorghe Bejenariu (Pitești).

Aruncări de la 7m: 3-3 (transformate 1-3, au ratat Norgaard, Glibko). Minute de eliminare 10-10.

CS Minaur pornea cu șansa a doua în meciul de la Râmnicu Vâlcea, dar cu oarecare speranțe ținând cont că echipa campioană resimte oboseala după jocurile din campionat și Champions League și nici nu traversează o perioadă prea bună, din punct de vedere al rezultatelor și formei sportive.

Băimărencele au făcut însă o primă repriză slabă, în care au irosit 10 aruncări la poartă, anulându-și practic orice șansă de a obține ceva din acest meci. Vâlcencele au intrat cu un avantaj de opt goluri la pauză (16-8), care s-a dovedit a fi decisiv. Oaspetele și-au revenit după pauză și chiar au câștigat repriza a doua (15-13), dar acest lucru nu prea contează nici măcar pentru statistică.

Cea mai bună de la Minaur, la fel ca în partida cu Corona Brașov, a fost Sylvia Lisewska, poloneza fiind autoarea a 9 goluri (din 12 aruncări).