HANDBAL (JUNIOARE 2) - CSȘ 2 Baia Mare, trei victorii și o înfrângere în Seria G

Handbalistele junioare 2 au început, în sfârșit, campionatul.

După o lungă pauză, cauzată de pandemia de coronavirus, a început campionatul național de handbal feminin rezervat junioarelor 2. La această categorie de vârstă, Maramureșul este reprezentat în acest sezon de echipa Clubului Sportiv Școlar nr. 2 (CSȘ 2) Baia Mare. Fetele antrenate de Simona Maior-Pașca au jucat la Turda, în cadrul Seriei G, alături de CSȘ Viitorul Cluj-Napoca, LPS Sebeș, Liceul Tehnologic (LT) „Liviu Rebreanu” Turda și CSȘ Zalău.

Băimărencele au câștigat trei meciuri și au înregistrat o înfrângere.

Rezultatele Serie G (statistică handbamania.ro):

- CSȘ Viitorul Cluj Napoca - LPS Sebeș 38-24 (20-10; 18-14);

- LT „Liviu Rebreanu” Turda – CSȘ Zalău 24-11 (11-3; 13-8);

- CSȘ Viitorul Cluj-Napoca – CSȘ 2 Baia Mare 25-43 (9-21; 16-22);

CSȘ 2 Baia Mare: Neagu, Szakacs, Mocuț – Lezea 9, Postelnicu 7, Stavariu 4, Romaniuc 4, Groșan 4, Ruscal 3, Tecar 3, Danciu 3, Pop 3, Brîndușa 2, Turdeanu 1. Antrenor: Simona Maior-Pașca.

- LPS Sebeș – CSȘ Zalău 22-23 (13-14; 9-9);

- CSȘ 2 Baia Mare – LPS Sebeș 46-18 (22-6; 24-12);

CSȘ 2 Baia Mare: Szakacs, Neagu, Mocuț – Lazea 7, Ruscal 6, Brîndușa 6, Postelnicu 5, Romaniuc 5, Pop 5, Stăvariu 4, Groșan 3, Turdeanu 3, Tecar 2, Danciu.

- LT „Liviu Rebreanu” Turda – CSȘ Viitorul Cluj 26-13 (13-7; 13-6);

- CSȘ Viitorul Cluj-Napoca – CSȘ Zalău 25-19 (12-7, 13-12);

- CSȘ 2 Baia Mare – LT „Liviu Rebreanu” Turda 27-29 (12-14, 15-15);

CSȘ 2 Baia Mare: Neagu, Szakacs – Postelnicu 7, Ruscal 6, Brîndușă 5, Groșan 2, Danciu 2, Turdean 2, Tecar 1, Lazea 1, Pop 1, Romaniuc, Stăvariu.

- LT „Liviu Rebreanu” Turda – LPS Sebeș 37-22 (19-11, 18-11);

- CSȘ Zalău – CSȘ 2 Baia Mare 17-41 (6-19, 11-22).

#Reguli noi în acest sezon

Ediția 2020-2021 a campionatului național de handbal feminin junioare 2 se desfășoară după reguli noi. În prima repriză, echipele sunt obligate să utilizeze un sistem defensiv 5-1, om la om, în zonă sau combinat.

|n ceea ce privește alcătuirea clasamentului, se utilizează un nou sistem de punctaj: 1 punct (fiecare repriză câștigată); 0,5 puncte (fiecare repriză terminată la egalitate); 2 puncte (joc câștigat); 1 punct pentru fiecare echipă (joc încheiat la egalitate); 0 puncte (joc pierdut); 1 punct bonus (pentru fiecare meci în care se respectă cerințele de talie).

După fiecare repriză, scorul se reia de la 0-0. Scorul final se calculează adunând golurile înscrise de fiecare echipă în cele două reprize. Victoria revine echipei care a înscris numărul cel mai mare de goluri.

La junioare 2 se aplică și penalizări: -1 punct (nerespectarea cerințelor de vârstă); -2 puncte (neprezentare sau prin decizia Comisiei Centrale de Competiții a FRH, ratificată de Comisia de Disciplină, în urma acceptării unei contestații).

|n clasamentul Seriei G, primele trei locuri sunt ocupate de LT „Liviu Rebreanu” Turda (15,5p), CSȘ2 Baia Mare (12,5p) și CSȘ Viitorul Cluj (8p).